Na polskich drogach przybywa rowerzystów. Jak jest z liczbą wypadków?

Coraz częściej przesiadamy się z aut na rowery. Na szczęście liczba śmiertelnych wypadków z udziałem cyklistów nieznacznie, ale jednak maleje. Co roku ginie ich na drogach ponad 200. W jakich sytuacjach dochodzi najczęściej do śmiertelnych wypadków, w których giną rowerzyści, a sprawcami są inni użytkownicy dróg? Sprawdźcie. Kliknijcie w zdjęcie, aby przejść do galerii.

Redaktor

  • Polska Gazeta Wrocławska
Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

10.08.2018, 13:21

Niesamowite! Wygląda na to, że Holendrzy i Duńczycy nie mają pracy, dzieci, obiadów... Wymówka na wymówce. Tak - żeby jeździć rowerem trzeba się zorganizować, ale jest to możliwe. Nie chodzi o to, że każdy ma jeździć rowerem, ale część ludzi może to zrobić. Nasze miasta są zorganizowane w przestarzały sposób - tak, że samochód i szybki transport jest priorytetem. A przecież miasta są dla ludzi i powinny być zorganizowane tak by żyło się w nich dobrze, a nie żeby TIR mógł przez centrum przelecieć nie zwalniając za bardzo.. to wsteczne myślenie. Polecam wizytę w Kopenhadze i lekturę książek Pana Jana Ghela.

31.05.2018, 23:31

Nie zgodzę się. Po warszawie ludzie jeżdżą całkiem przyzwoicie, zamiejscowi również. Ruch jest dość dynamiczny, ale jeździ się OK.
Samochód nie jest bożkiem, tylko żyjemy w kraju w którym wahanie temperatur to -30/+30, z czego większość dni pada deszcz.
Ludzie również nie są piękni i młodzi, popijający sojowe latte, a w wiekszości mają do pracy 15-20 km, do odebrania czy zawiezienia dzieci do przedszkola, załatwienie kilka spraw na mieście, i schludne dotarcie do pracy. Do tego ogarnięcie obiadu i rodziny w domu.
Rower do tego się nie nadaje, motocykl tez nie. Przerabiałem te tematy. Zbiorkom tez nie bardzo. Dlatego samochód jest popularny, i będzie popularny, bo jest wygodny.
Poszerzanie jezdni, budowa infrastruktury podziemnych parkingów, oraz biur na peryferiach, nie w mordorze czy centrum, to jest droga do tegoby zbalansować ruch, a nie wtykanie na siłę wszystkim rowerów.
Poza przypadkami o których pisałem wyżej, są ludzie starsi, którzy też pracują, bo muszą żeby przetrwać, i też wciskanie ich na rower prędzej ich wpędzi do grobu, niż ułatwi życie. To nie Holandia, nigdy nią nie będzie, nie Włochy, i nie Hiszpania.

31.05.2018, 20:25

Sam jesteś porażka gamoniu

29.05.2018, 08:52

Jest niewielkie grono rowerzystów co potrafią jeździć i się zachować. Większość jednak jedzie jak po polu teściowej. Z dala od prawej krawędzi, zygzakiem jak im się podoba. Zadnej znajomości przepisów i znaków. Powinien byc obowiązek posiadania OC przez rowerzystów tak jak w wypadku kierowców samochodów. Pozwolono im się poruszać po pasie ruchu ale nikt nie wymagał aby się tego nauczyli w poprawny sposób.

28.05.2018, 19:17

Lata całe jeździłem (bezkolizyjnie) rowerem oraz zawodowo dostawczakiem. Zmieniło się troszkę. Na gorsze. Niestety ruch samochodowy co raz większy, kierowcy w pogardzie mają wszystkich innych (taki sympatyczny road rage) a pieszych i rowerzystów całkowicie. Rowerzyści nie znają przepisów, ani praw fizyki, o pieszych można elegie pisać opisujące bezmyślność i nieznajomość czegokolwiek :P Wszyscy są ciut winni, a ulice z lat 60 i 70 nie przystosowane do takiego ruchu. Osobiście staram się jeździć ścieżkami rowerowymi lawirując między rolkarzami, babciami i psami na garotach wróc... na smyczach. Wolę też łamać przepisy (świadomie) i jechać chodnikiem niż wpychać się na ulicę pełne rajdowców o ambicjach Kubicy a umiejętnościach początkującej L-ki. Są łatwiejsze sposoby na samobójstwo :P

28.05.2018, 18:50

polska to dziki kraj, gdzie samochód uczyniono bożkiem i z tego totalnego lekceważenia przepisów przez kierowców biorą się wypadki

27.05.2018, 09:35

Rowerzyści BARDZO często zachowują się WBREW PRZEPISOM o RUCHU DROGOWYM! nie przestrzegają PRZEPISÓW,jeżdżą,jak im się podoba,nie zwazając na innych użytkowników dróg. Piesi natomiast BEZUSTANNIE łażą po ścieżkach rowerowych,ABSOLUTNIE nie ustępując miejsca ROWERZYSTOM! Policja na ulicach w Malborku-nie widac! NIKT nie ogarnia PROBLEMU:Rowerzystów i pozostałych uczestników dróg!

26.05.2018, 17:23

w bielsku podlaskim jest tak samo. te święte i durne krowy nie stosują się do prawa o ruchu drogowym a psy maja to w d.pie

25.05.2018, 10:16

Rowerzyści powinni poruszać się głównie po wyznaczonych ścieżkach rowerowych, wyjątkiem są mało uczęszczane drogi np. na wsi itp. Rowerzysta na jezdni w mieście to zagrożenie dla niego i innych uczestników drogi, nie mówiąc już o tamowaniu uchu. Najczęściej ustawiają się przed kolumną samochodów i gdy zapala się zielone, samochody czekają, aż rowerzysta ruszy ( oczywiście wlecze się) a wszyscy za nim. Bo wyminąć takiego, oznacza zmienić pas ruchu a to nie zawsze jest możliwe. Rowery na jezdni to PORAŻKA !!!