Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Burmistrz Rypina: nie zostawimy przedsiębiorców bez pomocy

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
archiwum
Paweł Grzybowski zadeklarował wsparcie dla rypińskich przedsiębiorców. Co samorząd Rypina może zrobić dla firm?

– To dla wszystkich trudna sytuacja, ale mamy pewne możliwości prawne, już działające, żeby pomóc przedsiębiorcom – tłumaczy burmistrz Paweł Grzybowski. – Jako urząd mamy prawo w wyjątkowych sytuacjach np. przesunąć terminy płatności czy umorzyć odsetki. Koronawirus jest taką wyjątkową sytuacją. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze tego rodzaju działania możemy podjąć jedynie na wniosek przedsiębiorcy. To możemy zrobić obecnie, ale w ciągu dwóch tygodni powinniśmy zorganizować sesję rady miasta. Być może uda się wypracować dodatkowe rozwiązania, z myślą o lokalnym biznesie. Deklaruję, że jesteśmy otwarci na dialog z przedsiębiorcami.

Inne miasta też działają

O nowych inicjatywach samorządów, związanych z walką ze skutkami koronawirusa, informuje na bieżąco Związek Miast Polskich. To najstarsza polska organizacja samorządowa, która wspiera polskie miasta w działaniach na rzecz rozwoju społecznego i gospodarczego oraz upowszechnia dobre praktyki nowoczesnego i innowacyjnego zarządzania.

Kilka dni temu miasto Gdańsk zaproponowało Pakiet Wsparcia Przedsiębiorców. Jego główne postulaty to: umorzenie czynszu w gminnych lokalach na 1 miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach; odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych; odroczenie, rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości; zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące oraz przywrócenie pełnej obsługi urzędowej spraw związanych z przedsiębiorcami. Kolejne propozycje pomocowe mają zostać ogłoszone wkrótce.

Także Dąbrowa Górnicza wyszła naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców. Płatności podatków lokalnych, w tym podatku od nieruchomości, ale też np. od środków transportu, na wniosek przedsiębiorców, mogą być odraczane za okres od marca do maja włącznie lub rozkładane na raty. Przedsiębiorcy wynajmujący lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, w szczególności z branż objętych zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. będą mogli wnioskować o zmniejszenie czynszu do 80 proc. dotychczasowego.

Z kolei Ostrów Wielkopolski proponuje zmianę krajowego prawa tak, aby umożliwić aptekom udzielanie zniżek i ulg na leki i produkty prozdrowotne posiadaczom lokalnych kart seniora i kart rodziny 3+.

Pomoże urząd marszałkowski

W poniedziałek 23 marca marszałek województwa Piotr Całbecki poinformował o przeznaczeniu aż 320 mln zł na walkę z koronawirusem i jego skutkami. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego i trafią m.in. na wsparcie biznesu (przebranżowienie firm i korzystne pożyczki obrotowe).

– Epidemia powoduje wiele problemów w realizacji już trwających projektów RPO – tłumaczy Beata Krzemińska, rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. – Dlatego Urząd Marszałkowski przygotował nowe rozwiązania dotyczące rozliczania tych przedsięwzięć. Zależy nam, by beneficjenci nie ponieśli kosztów wynikającymi z zagrożenia epidemicznego i związanych z nim obostrzeń. Każdy przypadek będzie podlegał analizie i zostanie potraktowany indywidualnie. Proponujemy też, by na przykład projekty opiekuńcze adresowane do seniorów przekształcać tak, by można je było realizować w domach podopiecznych.

Do tematu będziemy wracać.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto