Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Byli w Rypinie rycerze - obrońcy Grobu Bożego

Maria Oblas
Zakon Rycerzy Chrystusowych pojawił się na ziemi dobrzyńskiej ponad 690 lat temu. Odcisnął swe piętno w jej historii.

Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie, Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, w Polsce znany także jako Zakon Kanoników Regularnych wywodzący się z założonej w 1099 r. przez Gotfryda z Bouillon kapituły.

Do Polski sprowadził ich w 1163 r. Jaksa z rodu Gryfitów, który ufundował klasztor w Miechowie, stąd też ich potoczna nazwa - miechowici. Na ziemi dobrzyńskiej, w Rypinie, pojawili się 694 lata temu.

Zakonnicy mieli za sobą długą tradycję rycerską, zawiłe dzieje z Ziemi Świętej i historię obrony Grobu Bożego w Jerozolimie.

Co dziś pozostało po bohaterskich rycerzach średniowiecza? Pamiątek materialnych niewiele, przede wszystkim prawość, odwaga, cnoty i wiara.

Pierwsza i największa fundacja zakonników znajdowała się w Starorypinie. W 1323 roku zbudowano tu dla nich niewielki kościół i szpital dla ubogich. Gdy powstało nowe miasto, zakonnicy zostali przeniesieni na wzgórze, gdzie wznieśli kościół Świętego Ducha. Przetrwał on do 1941 roku, gdy został zburzony przez hitlerowców. Bożogrobcy przez ponad 500 lat w Rypinie opiekowali się dwoma kościołami, prowadzili szpital i karczmę. Przetrwali tu aż do kasaty za sprawą papieża Piusa VII w 1827 roku. Na ziemi dobrzyńskiej były jeszcze dwie inne fundacje bożogrobców: w Górznie i Suminie.

Kościół św. Ducha w Rypinie zbudowany został w latach 1348-1350 przez bożogrobców jako druga fundacja zakonna w mieście, po kościele św. Piotra i Pawła w Starym Rypinie. Pozostała w tym miejscu kaplica (na zdjęciu wyżej).

Pobudowany w latach 1711 - 1713 przez kanonika Cyryla Lenarskiego, konsekrowany w 1715 roku przez biskupa płockiego Ludwika Załuskiego, jeszcze w 1815 roku był rozbudowany łącznie z dzwonnicą, w 1823 roku runął. Tego samego roku ostatni z bożogrobców o. Rafał Wietrzykowski podjął trud budowy nowego kościoła o tym samym wezwaniu św. Ducha. W 1827 roku przyłączony został do kościoła parafialnego św. Trójcy i pełnił odtąd rolę kościoła filialnego. W 1908 roku został odrestaurowany. Drewniany został rozebrany przez Niemców w 1940 roku.

Na podstawie: „Rycerze Chrystusowi z Prus”. Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. 2011.

INFO Z POLSKI - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju.
W programie między innymi o: skandalu podczas MP w Grudziądzu, szalonym rzucie w przerwie meczu we Włocławku i wypadku z udziałem czołgu w Bydgoszczy.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto