MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny chryzantem w doniczce 2023. Hurtowo u producenta płacimy mniej. Ile za wielkokwiatowe lub drobne chryzantemy?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Chryzantemy można sadzić od wczesnej wiosny do początku lata. Ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie nawozami organicznymi lub mineralnymi.
Chryzantemy można sadzić od wczesnej wiosny do początku lata. Ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie nawozami organicznymi lub mineralnymi. Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa
Trwa szczyt sezonu dla producentów chryzantem, którzy ceny hurtowe mają zdecydowanie niższe od tych sprzedawanych przed cmentarzami. Od kilku lat podbijają nasze ogródki, tarasy i balkony w jesiennych dekoracjach. Kwiat przestał kojarzyć się już tylko z cmentarzem, choć nadal chętnie kupujemy grubo i drobnokwiatowe chryzantemy na 1 listopada. Doniczkowe i cięte, wysokie i karłowe w szeregu kolorów do wyboru. Poznaj ceny chryzantem za doniczkę lub sztukę.

Spis treści

Im bliżej Wszystkich Świętych 2023, tym więcej ogłoszeń od producentów, którzy przygotowali chryzantemy do sprzedaży. Przybywa stoisk na targowiskach i przed cmentarzami. Przykładowo właściciele tuneli foliowych z województwa małopolskiego proponują chryzantemy wielkokwiatowe w cenie hurtowej 17 zł. Kolejni ze Świętokrzyskiego mają na sprzedaż chryzantemy w różnych kolorach w cenie od 10 zł za doniczkę, zaznaczają, że przy większej ilości cena jest do negocjacji.

Mimo że popularność zyskuje kapusta ozdobna, to chryzantema i tak jest królową 1 listopada.

Chryzantema ogrodowa, na taras i na cmentarz

Już od 13 października zaczynamy sprzedaż naszych chryzantem prosto ze szklarni, zapowiadało gospodarstwo ogrodnicze z Kujawsko-Pomorskiego. U innych, np. z Mazowieckiego czy Świętokrzyskiego można kupić kwiaty już od początku października, choć dopiero rozwijały się wówczas pąki albo zarezerwować ilość i odebrać później, np. na Wszystkich Świętych. Jednak chryzantema zachwyca nie tylko na cmentarzu.

Chryzantemy ze względu na wygląd kwiatów można podzielić m.in. na:

 • pojedyncze,
 • daliowe,
 • igiełkowe,
 • kuliste,
 • pełne,
 • rurkowe,
 • półpełne,
 • drobne.

Najpopularniejsze kolory chryzantem to te białe, żółte, bordowe, pomarańczowo-brązowe. Pojawiają się miksy kolorów w 1 doniczce - 2 lub 3.

Producenci szukają sposobu, by zaskoczyć klientów i tak powstały w ogrodnictwie w podbydgoskim Jarużynie chryzantemy pigmentowane. Niemal co roku ogrodnicy i naukowcy proponują nowe odmiany. Najnowsze opracowane na Politechnice Bydgoskiej to Pola Negri, Klaryska, Astoria oraz Pinky Gardy. Odmiany powstały na drodze krzyżowania oraz indukowanej mutagenezy. Wcześniej opracowane odmiany z bydgoskiej uczelni to m.in. Bydgoszczanka, Polka, Brda i Wisła.

Ceny chryzantem 2023 prosto od producenta. Hurtowo jest taniej

Jeśli mamy większe zapotrzebowanie na chryzantemy do dekoracji ogrodu, balkonu czy tarasu albo tradycyjnie na groby przed 1 listopada, warto wybrać się do pobliskiego gospodarstwa ogrodniczego. Z pominięciem pośredników wyjdzie taniej, zwłąszcza gdy kupujemy dużo, możemy negocjować cenę, nawet do 10 zł za doniczkę.

Producent z województwa pomorskiego ogłasza, że ma do sprzedaży hurtowej chryzantemy wielkokwiatowe, różne kolory, w cenie 25 za doniczkę. Za tyle samo oferuje je gospodarstwo ze Świętokrzyskiego. W Kujawsko-Pomorskim za cięte chryzantemy wielkokwiatowe producentowi trzeba zapłacić 9 zł za sztukę.

 • Mazowieckie. Gospodarstwa kwiatowe oferuje kwiaty doniczkowe, drobno i grubokwiatowe w wielu kolorach. Można obejrzeć kwiaty i złożyć zamówienie, również z dowozem. Autorzy zapewniają, że kwiaty produkują od wielu lat, zajmują się tym z pasją, mają spore doświadczenie i piękny towar. Cena od 12 zł/doniczka.
 • Dolnośląskie. Na sprzedaż piękne chryzantemy, różne kolory, wielkość i wielokolorowe. Zróżnicowane mają być również ceny. Tu również można zarezerwować i odebrać później. Cena podana w ogłoszeniu to 40 zł/doniczka.
 • Mazowieckie, W sprzedaży chryzantemy drobnokwiatowe, jednokolorowe jak i 3-kolorowe. W ofercie różne odmiany. Cena od 15 zł.
 • Świętokrzyskie. Chryzantemy drobnokwiatowe hurtowo i detalicznie. Bardzo duży wybór kolorów, również mix kolorów. Cena uzależniona od ilości, od 12 zł.
 • Świętokrzyskie. Chryzantemy wielkokwiatowe, Cena do ustalenia na miejscu, Duża ilość różne kolory, 28 zł
 • Śląskie. Chryzantemy drobnokwiatowe oraz średniokwiatowe. W doniczkach 3-5 l, Cena 10 zł dotyczy zakupu powyżej 50 sztuk. Cena detaliczna to 13 zł.
Kiedy sadzić chryzantemy?
Chryzantemy można sadzić od wczesnej wiosny do początku lata. Ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie nawozami organicznymi lub mineralnymi. Piotr Krzyżanowski/Polska Pres Grupa

Doniczka chryzantem wielkokwiatowych prosto ze szklarni to wydatek 25 zł za sztukę u kolejnego świętokrzyskiego producenta. W Opolskim autor ogłoszenia zaznacza, że przy większej ilości ceny do negocjacji. Dodaje, że na początku października kwiaty obecnie są jeszcze w pączkach, dopiero się pomału otwierają. W Kujawsko-Pomorskim dekoracyjne małe i średnie doniczki kupimy w kolorach żółtym i kremowym od 15 zł/doniczka.

Poznaj odmiany chryzantem. Jakie do ogrodu? Które kwitną najpóźniej?

Chryzantemy, czyli kwiaty z rodziny astrowatych kwitną od połowy sierpnia do późnej jesieni, zależnie od odmiany. Dobrze znoszą kilkustopniowe przymrozki, a te zimujące ogrodowe nie są szczególnie wymagające w uprawie. Trzeba pamiętać, że mają rozkrzewiony albo bardzo płytki system korzeniowy. W ogródku chryzantemy potrzebują żyznej i przepuszczalnej ziemi. Najlepiej czują się na słonecznym stanowisku.

Odmiany bardzo wczesne, niskie, na obwódki skalne i rabaty, do doniczek (kwitną już w pierwszej połowie sierpnia):

 • Izis - bordowa,
 • Larysa - kremowo-biała,
 • Cameo - jasnoróżowa,
 • Wee Wille - biała,
 • Superior Bronze - jasnobrązowa.

Odmiany średnio-wczesne, do 50-60 cm wysokości (kwitną w pierwszej połowie września):

 • Soraja - wrzosowo-różowa i Tessa - jasnoróżowa, dobrze się rozkrzewiają, kwiat są pełne i duże. Do doniczek lub gruntu.
 • Roksana - żółta, słabiej się rozkrzewia. Kwiaty bardzo duże i pełne. Na kwiaty cięte i do sadzenia w grupach.
 • Liwia - biało-kremowa o lekko zawisłych pędach, rozkrzewia się bardzo silnie. Kwiaty pełne o delikatnej, igiełkowej budowie. Do doniczek, rabat, skalniaków.
 • Copycat (czyt. kopiket) - żółta odmiana w typie Roksany.

Odmiany późne (rozkwitają w październiku):

 • Samanta - ciemno-bordowa, dobrze rozkrzewiona, obficie kwitnąca o dużych i pełnych kwiatach. Do uprawy w doniczkach, na kwiaty cięte i do sadzenia w grupach. Osiąga do 40 cm wysokości.
 • Mirella - żółta: odmiana silnie rozkrzewiona, wysoka o pojedynczych i drobnych kwiatach. Kwitnie bardzo obficie.Do sadzenia w grupach i na rabatach.
Trwa głosowanie...

Czy przywiązujesz dużą wagę do prognoz pogody?

Źródła: Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, olx

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny chryzantem w doniczce 2023. Hurtowo u producenta płacimy mniej. Ile za wielkokwiatowe lub drobne chryzantemy? - Strefa Agro

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto