MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz? Pozycja snu ma znaczenie! Sprawdź, na którym boku spać, aby skończyć z chrapaniem i zgagą

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 latseks
Co mówi o Tobie pozycja, w której śpisz? Raczej niewiele. Może za to wspierać twoje zdrowie lub nasilać objawy różnych schorzeń. Sprawdź, jakie cechy przypisuje się osobom wybierającym pozycję embrionalną podczas snu, a jakie śpiącym na plechach lub brzuchu. Zobacz, na którym boku spać, aby poprawić trawienie i zmniejszyć chrapanie.

Spis treści

O czym świadczy pozycja podczas snu?

Wielu z nas dopatruje się powiązania między pozycją snu a charakterem człowieka. Ta zależność od dawna intryguje też naukowców. Jednak mimo to nie powstało wiele badań, które potwierdziłyby ten związek. Zaledwie kilku badaczy pochyliło się nad tą kwestią, dlatego wyniki ich obserwacji należy traktować w kategoriach ciekawostki.

Pozycja, w której śpisz może wskazywać na pewne cechy charakteru, ale badania nad tą zależnością są na razie bardzo ograniczone.
Pozycja, w której śpisz może wskazywać na pewne cechy charakteru, ale badania nad tą zależnością są na razie bardzo ograniczone. S-S-S/GettyImages

Wśród nich znalazł się m.in. profesor i ekspert ds. snu Chris Idzikowski, który przeprowadził ankietę wśród nieco ponad 1000 dorosłych Brytyjczyków, chcąc odkryć powiązania między pozycją snu a osobowością. Wnioski, do których doszedł znajdziesz w naszej galerii.

W jakiej pozycji najczęściej śpią ludzie?

Pozycja snu na boku wybierana jest przez ponad 60-70 proc. badanych, przy czym pozycja embrionalna jest najbardziej powszechna, w szczególności wśród kobiet. Śpią one w ten sposób dwa razy częściej niż mężczyźni.

Jak podaje Sleep Foundation, pozycje do spania na plecach są drugimi najpopularniejszymi pozycjami, po spaniu na boku. Jedno z badań wykazało, że średnio ponad jedną trzecią czasu snu spędzamy właśnie na plecach.

A co z pozycją na brzuchu? Jest ona najmniej popularna. Może to wynikać z tego, że sprzyja ona problemom z szyjnym oraz lędźwiowym odcinkiem kręgosłupa i może pogarszać jakość snu.

Jaka jest najlepsza pozycja do snu? Plusy i minusy spania na plecach, boku i brzuchu

O ile związek między pozycją snu a cechami charakteru należy traktować z przymrużeniem oka, to kwestię powiązania niektórych pozycji snu z problemami lub korzyściami zdrowotnymi, należy traktować całkiem serio.

Zobacz, jaka jest najlepsza pozycja do snu, a która może być nas szkodliwa:

 1. Spanie na lewym boku w ciąży i nie tylko
  Eksperci często zalecają spanie na lewym boku, ponieważ ta pozycja może pomóc złagodzić chrapanie i poprawić trawienie. W szczególności polecana jest podczas ciąży, ponieważ wykazuje dobroczynny wpływ na zdrowie matki i płodu – zmniejsza zgagę, wspomaga przepływ krwi i zmniejsza nacisk na macicę.

  Spanie na boku może okazać się pomocne, aby złagodzić ból w dolnej części pleców i poprawić ułożenie kręgosłupa. Ta pozycja może okazać się niewygoda dla osób, które cierpią na bóle szyi lub ramion.

 2. Spanie na prawym boku nie dla każdego
  Pozycja spania na prawym boku może nasilić objawy refluksu żołądkowego lub innych problemów trawiennych. Dzieje się tak, ponieważ żołądek naciska na trzustkę, a jednocześnie kwasy żołądkowe przemieszczą się do przełyku.

 3. Spanie na plecach dla niemowląt i dorosłych
  Spanie na plecach polecane jest m.in. niemowlętom, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Cenione jest za to, że równomiernie rozkłada się przy nim ciężar ciała, dzięki czemu żadna część nie jest poddawana większemu naciskowi niż inna, co sprzyja spokojnemu snu.

  Spanie na plecach może pomóc złagodzić różnego rodzaju bóle kręgosłupa, jednocześnie odciążając go i wpierając jego prawidłowe ułożenie, w szczególności wtedy, gdy podłożymy pod nogi np. małą poduszkę.

  Leżąc na plecach, nie dociskamy twarzy do poduszki, co sprawia, że skóra dłużej zachowuje młodość. Jednak mimo wielu zalet, spanie na plecach nie zawsze jest najlepszym wyborem – powinny z niego zrezygnować osoby cierpiące na bezdech senny oraz te, u których nasilają się bóle kręgosłupa.

 4. Spanie na brzuchu? Raczej nie...
  Spanie na brzuchu może przynosić pewne korzyści w przypadku obturacyjnego bezdechu sennego i przewlekłego chrapania, ale powoduje jednocześnie obciążenie szyi i dolnej części pleców, w szczególności u osób śpiących na bardziej miękkim materacu.

  Jednocześnie spanie na boku lub brzuchu może zwiększać ciśnienie wewnątrzgałkowe, podnosząc czynnik wystąpienia jaskry. U osób z delikatną skórą twarzy, spanie z twarzą przyciśniętą do poduszki, może prowadzić do pojawiania się większej liczby wyprysków, podrażnień oraz zmarszczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz? Pozycja snu ma znaczenie! Sprawdź, na którym boku spać, aby skończyć z chrapaniem i zgagą - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto