MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego czuję się źle w dużym sklepie? Zawroty głowy, uczucie „pływania” i dezorientacja – tak objawia się tzw. supermarket syndrome

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Ostre światło, tysiące towarów na półkach, hałas, tłum i kolejki przy kasach. Po zakupach w supermarkecie jesteśmy zwykle bardziej zmęczeni niż w przypadku innych sklepów, jednak niektórzy jeszcze w ich trakcie doznają napadów złego samopoczucia. To objawy tzw. supermarket syndrome. Zobacz, czy na nie cierpisz, a może to problem kogoś w rodzinie?

Spis treści

Czym jest supermarket syndrome? Objawy

Supermarket syndrome to potoczne określenie zaburzeń w postaci zawrotów głowy występujących wraz z poczuciem niestabilności, które są odczuwane m.in. podczas zakupów w centrach handlowych i dużych sklepach.

Starsza kobieta z zawrotami głowy przy wózku na zakupy w dużym sklepie
Zalew ostrego światła, informacji, dźwięków i ludzi – zakupy z supermarkecie mogą sprawić, że poczujemy się jak podczas udaru, ale dolegliwości zwykle mijają po zmianie otoczenia LordHenriVoton/Getty Images

Dawna nazwa problemu to wywołane wzrokowo zawrotów głowy (ang. visually induced dizziness), obecnie są to natomiast utrzymujące się posturalno-percepcyjne zawroty głowy (persistent postural perceptual dizziness, PPPD lub 3PD). W badaniach wykazano, że zaburzenie występuje w populacji i nie stanowi zwykłego skutku zaburzeń w organizmie.

Objawy supermarket syndrome to m.in.:

  • bóle i zawroty głowy,
  • zaburzenia równowagi,
  • dezorientacja,
  • problemy z koncentracją,
  • uczucie oszołomienia,
  • nudności i wymioty,
  • nasilone pocenie się,
  • zwiększone wydzielanie śliny,
  • zmęczenie.

Symptomy mogą być tak silne, że bywają brane za objawy udaru mózgu – w przypadku tego incydentu występują również, jednak charakterystyczna jest inna zmiana w postaci jednostronnego niedowładu twarzy i ciała.

Zobacz: Na początku może pojawić się mrowienie. Wczesne objawy udaru mózgu

Objawy 3PD nasilają się zwłaszcza przy schylaniu się i obracaniu głową, a mijają zwykle po opuszczeniu sklepu. Bardziej wrażliwe osoby mogą jednak odczuwać skutki tej wizyty do końca dnia albo niemal przez cały czas.

Przyczyny złego samopoczucia w sklepie

Objawy „syndromu supermarketowego” są wywoływane przez złożone, stymulujące wzrokowo otoczenie. Nadmierna liczba informacji zaburza jeden z trzech głównych systemów utrzymania równowagi w organizmie. Obok błędnika oraz uczuć z nóg i ciała (propriocepcja) to właśnie obraz widziany naszymi oczami. Gdy układ nerwowy zbyt bardzo polega na tym ostatnim, może to skutkować dolegliwościami jak przy chorobie lokomocyjnej.

Nadmiar bodźców docierających do mózgu jest trudny przez układ nerwowy. Jest to dla niego obciążeniem, podobnie jak stres wywołany przez hałas, zalew jasnego światła, tłum ludzi i przytłaczający wybór produktów. Objawy mogą występować zwłaszcza u osób z nerwicą lękową, którzy źle czują się w dużych skupiskach ludzkich i rozległych przestrzeniach.

PPPD może występować także jako chroniczne zawroty głowy z uczuciem pływania albo kołysania się, ale bez nudności. Objawy mogą być wywołane przez alarmujący incydent taki, jak pierwszy napad paniki, migrena przedsionkowa (związana z błędnikiem), łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy (związane z zaburzeniami w uchu wewnętrznym), a także zasłabnięcie.

Objawy pogarszają się podczas stania, a także w drugiej połowie dnia. Mogą pojawiać się w złożonym wizualnie otoczeniu innym niż sklepy, np. w kinie czy na wystawie. Wrażliwe osoby powinny unikać takich miejsc, np. robić zakupy w mniejszych sklepach (najlepiej dobrze znanych), na początku dnia, w przyciemnionych okularach i z listą zakupów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dlaczego czuję się źle w dużym sklepie? Zawroty głowy, uczucie „pływania” i dezorientacja – tak objawia się tzw. supermarket syndrome - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto