Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Henryk Jan Kiełkowski o ofercie rypińskiego Ekonomika [rozmowa]

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
„W świecie liczą się tylko zawodowcy” – to nowe hasło Zespołu Szkół nr 2 im. Unii Europejskiej w Rypinie. O ofercie edukacyjnej na rok szkolny 2020/2021 opowiada dyrektor Henryk Jan Kiełkowski.

Jakie nowości przygotował Ekonomik na nowy rok szkolny?

Nowym kierunkiem będzie technik rachunkowości, dedykowany przyszłym księgowym. Otrzymywaliśmy sygnały z rynku pracy, że biura rachunkowe chcą opierać się o dobrze wykształconą kadrę. Dotąd kierunek ten nie znajdował się w systemie kształcenia dziennego, ale po zmianie rozporządzenia można go realizować już po szkole podstawowej. To bardzo ważne, myślę że będzie spore zainteresowanie.

Ponadto dla absolwentów szkoły branżowej I stopnia, uruchamiamy kierunki II stopnia. To np. technik mechanik, technik handlowiec, technik usług fryzjerskich czy gastronomicznych. Będzie można w ten sposób zdobyć tytuł technika.

Które kierunki kształcenia cieszą się największym zainteresowaniem?

Wciąż technik mechanik i technik handlowiec – to w szkole branżowej najliczniejsze klasy. Myślimy także o łączeniu niektórych kierunków w dwuzawodowość. Mam na myśli np. technika usług fryzjerskich i usług gastronomicznych.

Przyjęło się, może stereotypowo, że jeśli ktoś chce pójść na studia, powinien wybrać liceum ogólnokształcące. Tymczasem i absolwenci Ekonomika z powodzeniem studiują. Co jest dla Państwa priorytetem w kształceniu?

Faktycznie jest taki stereotyp. Wynika być może z tego, że odważnie, ale z sukcesami postawiliśmy na kształcenie zawodowe. Największym priorytetem są kierunki stricte mechaniczne. Będziemy je rozbudowywać o elementy robotyki. Na rynku wciąż brakuje zawodowych mechatroników. Niedawno otrzymaliśmy dofinansowanie z projektów unijnych, ok. 700 tys. zł, dlatego chcemy inwestować w rozwojowe zawody.

Żeby rozwiać wątpliwości, także po naszej szkole można studiować. Wymaga to jednak ogromnej pracy. Proszę zwrócić uwagę, że zdanie kwalifikacji zawodowej wiąże się z uzyskaniem wyniku na poziomie 75 proc. na styczniowym egzaminie. Egzamin technika ekonomisty trwa 5 godzin. Dlatego przygotowanie jest tak czasochłonne i staje się priorytetem. Czasami po prostu młodzieży skupionej na zawodzie brakuje czasu, żeby z taką samą intensywnością myśleć o maturze. To kwestia priorytetów.

Czy młodzież ma szansę na odbycie praktyk u pracodawców?

Oczywiście. Powiem więcej, nasi uczniowie i absolwenci nie mają problemu ze znalezieniem pracy. Niektórzy, co bardzo cenne, decydują się także na własną działalność. Przy dotychczasowym rozwoju ekonomicznym nie miałbym żadnych obaw o ich przyszłość. Mam nadzieję, że zamrożenie gospodarki, związane z koronawirusem, nie podetnie im skrzydeł.

Pełną ofertę szkoły można znaleźć w naszej galerii zdjęć powyżej oraz na stronie: zs2rypin.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto