Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Rypin stawia na ekologię. Powstał klaster "Energia Ziemi Rypińskiej"

Redakcja
Od lewej: wójt gminy Rypin Janusz Tyburski i Cezary Wujciński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Prosument Klaster OZE
Od lewej: wójt gminy Rypin Janusz Tyburski i Cezary Wujciński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Prosument Klaster OZE UG
We wtorek 18 stycznia gmina Rypin i stowarzyszenie Prosument Klaster OZE powołały klaster pn. "Energia Ziemi Rypińskiej". – Dążymy do tego, aby poprzez realizację różnych działań i programów, stać się gminą ekologiczną – mówi wójt Janusz Tyburski.

Wideo. Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

od 16 lat

– Klaster energii to stosunkowo nowy termin, który zgodnie z prawem unijnym, dotyczy podmiotów działających wspólnie w celu wytwarzania, dystrybucji, sprzedaży, zużywania, magazynowania i agregacji energii – tłumaczy Cezary Wujciński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Prosument Klaster OZE.

Główną korzyścią powstania klastra jest ekologiczna i tania produkcja energii z odnawialnych źródeł, ograniczenie kosztów jej dystrybucji i lepsze zarządzanie energią. Ważne są też takie kwestie jak uniezależnienie się od monopolu dostawców i wzrost lokalnego bezpieczeństwa energetycznego. To także troska o środowisko naturalne, a dla jego członków mniejsze rachunki za energię elektryczną.

Czytaj także

Jak zapewnia Urząd Gminy Rypin, porozumienie będzie miało wymierne korzyści zarówno dla gminy, mieszkańców, jak i przedsiębiorców, powodując wzrost samowystarczalności energetycznej. Klaster pozwoli ponadto na promowanie rozwoju rozproszonych oraz odnawialnych źródeł energii, a poprzez redukcję kosztów zaopatrzenia w energię, zwiększy się atrakcyjność terenów inwestycyjnych.

– Gmina Rypin poprzez realizację różnych działań i programów dąży do tego, aby stać się gminą ekologiczną – dodaje Janusz Tyburski, wójt gminy Rypin. – Na naszym terenie znajduje się kilka elektrowni wiatrowych, biogazownia czy mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jeśli dołączy do tego jeszcze farma fotowoltaiczna, to będzie coś wspaniałego. Celem naszego działania jest pomniejszenie kosztów energii, na czym zyskają wszyscy mieszkańcy gminy. Chodzi też o to, aby pozyskiwać środki zewnętrzne na odnawialne źródła energii dla gminy, jej mieszkańców, rolników i przedsiębiorców.

Czytaj także

Korzyści jakie może uzyskać gmina z udziału w klastrze to rozwój gospodarczy, dzięki wsparciu dużych inwestorów, dedykowane finansowanie dla klastrów w nowej perspektywie finansowej, proekologiczność i samodzielność energetyczna. Członkami klastra mogą zostać nie tylko podmioty z terenu gminy. Zgodnie z Ustawą o odnawialnych źródłach energii, obszarem działania klastra może być cały powiat.

Trwa głosowanie...

Czy kierunki inżynierskie to przyszłość edukacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto