Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest odpowiedź na petycję mieszkańców ws. szpitala w Rypinie

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
archiwum
Starosta Jarosław Sochacki i przewodniczący Rady Powiatu Rypińskiego Krzysztof Cegłowski odpowiedzieli na obywatelską petycję ws. szpitala w Rypinie. Mieszkańcy domagali się pozostawienia oddziału położniczo-ginekologicznego.

– Oddział jest wyremontowany, lekarze i pielęgniarki bardzo dbają o pacjentki ginekologii oraz o mamy i ich pociechy na położniczym – tłumaczyła Magdalena Zaborowska, autorka petycji. – Myślę że warto powalczyć o oddział, bo jest nam po prostu potrzebny. Urodziłam w Rypinie dwójkę dzieci i nie wyobrażam sobie, żeby teraz było inaczej, tym bardziej, że w drodze są bliźniaki.

Pod pismem, skierowanym do Zarządu Powiatu Rypińskiego i dyrekcji SP ZOZ, podpisało się kilkaset osób. Przedstawiciele powiatu odnieśli się do argumentów mieszkańców.

– Rozumiejąc znaczenie szpitala dla lokalnej społeczności i potrzeby zapewnienia jej bezpieczeństwa zdrowotnego, władze Powiatu Rypińskiego od początku kadencji podejmowały i podejmują szeroko zakrojone działania, mające na celu ustabilizowanie sytuacji rypińskiego szpitala i wsparcie dla jego kierownictwa w zakresie wyjścia z kryzysu finansowego – piszą Sochacki i Cegłowski.

Włodarze powiatu powołują się na błędy w zarządzeniu, popełnione przez dyrekcję szpitala w latach 2016-2018, które potwierdziły kontrole Regionalnej Izby Obrachunkowej i Narodowego Funduszu Zdrowia. Sprawa jest badana przez prokuraturę.

W piśmie możemy także przeczytać, że obecny zarząd powiatu udzielał wsparcia wielokrotnie. Chodzi m.in. o pomoc finansową czy poręczenie kredytu. Według informacji starosty i przewodniczącego rady, zawieszenie oddziału położniczo-ginekologicznego wynika z planu naprawczego, który wdraża SP ZOZ.

– Podjęta przez dyrekcję szpitala decyzja o konieczności czasowego zawieszenia funkcjonowania generującego stratę oddziału ginekologiczno-położniczego na pewno nie należała do łatwych i według zapewnień jakie posiadamy ze strony dyrekcji placówki, ewentualna zmiana sytuacji ekonomicznej szpitala, zmiana poziomu finansowania przedmiotowych świadczeń zdrowotnych czy wdrożenie rozwiązań systemowych, umożliwiających reaktywację oddziału, będą miały wpływ na ocenę możliwości weryfikacji tej decyzji w przyszłości – tłumaczą Sochacki i Cegłowski.

Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto