MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna rolnika. Jak postępować w przypadku zagrożenia?

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
archiwum/Polska Press
Epidemia koronawirusa może dotknąć różne sektory gospodarki, włącznie z rolnictwem. Co w sytuacji, gdy rolnik ze względu na chorobę nie będzie mógł zadbać o zwierzęta?

Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, nie ma dowodów naukowych świadczących o przenoszeniu się koronawirusa na zwierzęta domowe i gospodarskie, ani na to, aby zwierzęta te mogły być biologicznym lub mechanicznym wektorem przenoszenia choroby.

Pomoże urząd gminy

– Nie ma żadnych przeszkód, aby w okresie kwarantanny opiekę nad swoimi zwierzętami na terenie domu lub gospodarstwa sprawował ich posiadacz, o ile stan zdrowia mu na to pozwala i nie musi się on w związku z tym nigdzie przemieszczać – podaje GIW.

W przypadku, gdy rolnik przebywający na kwarantannie źle się poczuje, powinien powiadomić o tym fakcie urząd gminy.

– Sprawą oczywistą jest, że zwierzęta nie mogą zostać bez opieki. Jeżeli więc osoby będące na kwarantannie, zgodnie z nakazami Inspekcji Sanitarnej nie mogą opuszczać domu i zajmować się zwierzętami w obejściu, powinny zgłosić to do urzędu gminy – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Urząd gminy będzie musiał znaleźć rozwiązanie w zależności od okoliczności, tj. albo skierować do gospodarstwa osoby, które będą mogły opiekować się zwierzętami, albo znaleźć miejsce, w które będzie można przenieść zwierzęta.

Sytuacja w powiecie rypińskim

– W tym momencie nic mi nie wiadomo o takich przypadkach w powiecie rypińskim – tłumaczy Jacek Pilarski, Powiatowy Lekarz Weterynarii. – Jeśli jednak będziemy mieć do czynienia z taką sytuacją, należy stosować się do wytycznych Głównego Inspektoratu Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego.

Mimo względnie bezpiecznej sytuacji w powiecie rypińskim, rolnicy dmuchają na zimne.

– Podchodzimy bardzo ostrożnie do tej sytuacji, jako rolnicy mamy wiele obaw – mówi Piotr Makowski, rolnik i członek Zarządu Powiatu Rypińskiego. – Normalnie w ciągu tygodnia przyjeżdżało do mnie kilkanaście osób, żeby zaoferować swoje produkty. Teraz ograniczamy się do kontaktów telefonicznych, nie ma spotkań szkoleniowych. Trzeba to przetrwać i koncentrować się na swoim gospodarstwie, jednak bulwersuje mnie to co się dzieje w sklepach. Proszę zwrócić uwagę jak drastycznie wzrosły ceny np. mięsa. Nie można bogacić się na ludzkiej krzywdzie.

Wszystkie wytyczne dotyczące koronawirusa w odniesieniu do rolnictwa można znaleźć na stronach internetowych: Głównego Inspektoratu Weterynarii i Głównego Inspektora Sanitarnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto