MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Małpia ospa – dolegliwości łatwo pomylić z wysypką lub ospą wietrzną. Jakie są pierwsze objawy małpiej ospy?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Objawy małpiej ospy mogą przypominać ospę wietrzną. Dowiedz się z kolejnych slajdów, na co zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Objawy małpiej ospy mogą przypominać ospę wietrzną. Dowiedz się z kolejnych slajdów, na co zwrócić szczególną uwagę. Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. kipgodi/Getty Images
Minister zdrowia potwierdził pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Warto wiedzieć, jakie objawy świadczą o zakażeniu wirusem. Symptomy choroby mogą łudząco przypominać ospę wietrzną, dlatego warto zwrócić uwagę na pojawienie się swędzącej wysypki na ciele, gorączki i ogólnego osłabienia organizmu. Podpowiadamy, jakie jeszcze dolegliwości mogą świadczyć o wczesnym zakażeniu małpią ospą.

Spis treści

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Jak dochodzi do zarażenia się małpią ospą?

Minister zdrowia Adam Niedzielski potwierdził 10 czerwca pierwszy przypadek małpiej ospy w Polsce. Wg przekazanych informacji pacjentem, który został poddany pacjent nie jest narodowości polskiej. Małpia ospa (monkeypox), to choroba odzwierzęca, która pierwszy raz została odkryta w 1958 roku u małp. Jej nosicielami są różne gryzonie, w tym myszy, szczury i wiewiórki, które przenoszą ją dalej, właśnie na małpy. Schorzenie to występuje głównie na terenach tropikalnych lasów deszczowych Afryki.

Zobacz: Wychodzisz ze szpitala? Od 4 sierpnia 2023 r. o tych chorobach dowie się Sanepid

Jak można zarazić się małpią ospą? Przede wszystkim do zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z chorym zwierzęciem, jego śliną lub krwią, ale także przez spożywanie skażonego mięsa. Niestety, bardzo często w krajach tropikalnych serwuje się produkty nieprzebadane lub z nieznanego pochodzenia, co znacząco zwiększa ryzyko narażenia na wirus wywołujący małpią ospę.

Czytaj także: Przed nami nowa epidemia? Śmiercionośny wariant wirusa może rozprzestrzenić się na cały świat

Choroba ta znacznie trudniej rozprzestrzenia się między ludźmi, ponieważ do jej rozwoju potrzebny jest bliski kontakt ze śliną lub krwią chorego. Dodatkowo do zakażenia może również dojść podczas kontaktów seksualnych z zarażonym partnerem.

Czy małpia ospa jest niebezpieczna?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że szczepienie przeciwko ospie wietrznej zapewnia 85 proc. ochronę przed ciężkim przebiegiem małpiej ospy.
Czy to oznacza, że choroba ta jest całkowicie bezpieczna? Niestety nie. Mimo że zarażenie wirusem małpiej ospy ustępuje samoistnie po ok. 4 tygodniach, to u nielicznych osób może wywołać poważne powikłania, w tym:

  • zapalenie płuc,
  • sepsę,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zaburzenia widzenia, ze stopniową utratą wzroku.

Leczenie tej choroby polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów, takich jak gorączka, świąd i pieczenie skóry.

Te objawy mogą oznaczać początek małpiej ospy

Miałeś kontakt z osobą zarażoną lub podejrzewasz, że mogła być chora na małpią ospę? Dolegliwości łatwo pomylić z ospą wietrzną. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jakie są wczesne objawy małpiej ospy?

Źródło: Monkeypox WHO

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Małpia ospa – dolegliwości łatwo pomylić z wysypką lub ospą wietrzną. Jakie są pierwsze objawy małpiej ospy? - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto