MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mapa bólu głowy. Co oznacza ból głowy w danym miejscu? Naucz się rozpoznawać rodzaje bólu głowy po ich umiejscowieniu

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Ból głowy jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z jakimi przychodzi mierzyć się ludziom w każdym wieku. Migrena, ból klasterowy, napięciowy czy zatokowy – wszystkie potrafią skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jak rozpoznać przyczynę bólu głowy? Jego umiejscowienie może być w tym pomocne. Zobacz, z jakiego powodu pojawia się ból z tyłu lub przodu głowy, a co przyczynia się do występowania bólu za okiem.

Spis treści

Mapa bólu głowy – co oznacza ból głowy w danym miejscu?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje bólów głowy: pierwotny, w tym migrenowy lub napięciowy i wtórny, który jest wynikiem innych schorzeń np. chorób oczu czy stanu zapalnego w organizmie, może też wystąpić na skutek odwodnienia lub wahań hormonalnych.

Umiejscowienie bólu głowy jest wyraźną wskazówką dotyczącą jego źródła. W innym miejscu objawia się ból spowodowany zapaleniem zatok, a w innym ten spowodowany
Umiejscowienie bólu głowy jest wyraźną wskazówką dotyczącą jego źródła. W innym miejscu objawia się ból spowodowany zapaleniem zatok, a w innym ten spowodowany migreną. Nadezhda Deineka / GettyImages

Zobacz, w naszej galerii, na co może wskazywać ból głowy z przodu, z tyłu i za okiem.

Najczęstsze przyczyny bólu głowy

Zdecydowana większość bólów głowy ma pochodzenie samoistne i nie są znane jednoznaczne czynniki, które je wywołują. Wśród popularnych przyczyn wymienia się przede wszystkim stres i niehigieniczny styl życia (zbyt mała lub duża ilość snu, zła dieta, brak aktywności fizycznej).

Źródłem bólu głowy mogą być także inne schorzenia, takie jak zwyrodnienia kręgosłupa czy stany zapalne w organizmie np. infekcje górnego układu, zapalenie ucha wewnętrznego czy zębów. Jeśli bólowi towarzyszą nudności, sztywność karku i wysoka temperatura ciała może to wskazywać na zapalenie opon mózgowych.

Przyczyną przewlekłych bólów głowy, pojawiających się głównie rano i wieczorem, mogą być wady wzroku, które powodują nadmierne napięcie mięśni oczu. Z kolei silne, powtarzające się bóle, z którymi pojawiają się wymioty lub drgawki mogą mieć podłoże neurologiczne.

Wśród pozostałych przyczyn bólów głowy wymienia się:

  • urazy szyi i głowy,
  • skutki uboczne przyjmowanych leków,
  • zaburzenia psychiczne.

Każdy przewlekły, silny lub niepokojący ból głowy, w szczególności taki, któremu towarzyszą zaburzenia widzenia, świadomości, drgawki lub wysoka gorączka, powinien być pilnie skonsultowany z lekarzem.

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mapa bólu głowy. Co oznacza ból głowy w danym miejscu? Naucz się rozpoznawać rodzaje bólu głowy po ich umiejscowieniu - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto