Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Skrwilno koło Rypina upamiętnili ofiary hitleryzmu. Zobacz zdjęcia z uroczystości [02.10.2022]

Redakcja
– Dziś u naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainie, dzieją się podobne rzeczy – mówił Dariusz Kolczyński, wójt gminy Skrwilno. – Musimy pamiętać, że wolność daje dużo przyjemności, ale łatwo ją stracić. Tylko od nas zależy jak nasz świat będzie wyglądał
– Dziś u naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainie, dzieją się podobne rzeczy – mówił Dariusz Kolczyński, wójt gminy Skrwilno. – Musimy pamiętać, że wolność daje dużo przyjemności, ale łatwo ją stracić. Tylko od nas zależy jak nasz świat będzie wyglądał TOB
W niedzielę 2 października w Raku mieszkańcy gminy Skrwilno, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i innych instytucji publicznych oddali hołd ofiarom niemieckich zbrodni. W lesie, w którym ponad 80 lat temu bestialsko mordowano ludność cywilną została odprawiona msza święta. Zobaczcie zdjęcia z uroczystości.

We wrześniu 1939 roku budynek dzisiejszego Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie stał się siedzibą zbrodniczej organizacji Selbstschutz, której członkowie w czasie II wojny światowej dokonali masowej eksterminacji polskiej inteligencji.

– W kazamatach byłego budynku policji hitlerowscy oprawcy mordowali w ramach „Operacji Tanneberg” polską inteligencję, ziemian, księży, chłopów, robotników, a także osoby narodowości żydowskiej – tłumaczył Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej. – Budynek, jego otoczenie i to co się działo w piwnicach było pilnie strzeżone przez funkcjonariuszy hitlerowskich służb. W podziemiach katowano i mordowano polskich obywateli. Wywożono stąd po kilka transportów dziennie żywych i martwych więźniów.

Czytaj także

Ogółem przez budynek przewinęło się około 2500 aresztowanych. Ponad 1000 zakatowano na miejscu w piwnicznym korytarzu, resztę rozstrzelano w okolicznych laskach – rusinowskim i skrwileńskim. Właśnie w gminie Skrwilno, w niedzielę 2 października, mieszkańcy, samorządowcy oraz przedstawiciele szkół i instytucji publicznych upamiętnili ofiary hitleryzmu.

– Dziś u naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainie, dzieją się podobne rzeczy – mówił Dariusz Kolczyński, wójt gminy Skrwilno. – Musimy pamiętać, że wolność daje dużo przyjemności, ale łatwo ją stracić. Tylko od nas zależy jak nasz świat będzie wyglądał. Tylko od nas zależy jak nowe pokolenia będą ten świat postrzegać. W życiu każdego z nas są chwile, gdy powinniśmy się po prostu zatrzymać. Cieszę się, że dziś jesteście z nami, właśnie tu, w Raku.

Po części oficjalnej program artystyczny zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Skrwilnie, a następnie mieszkańcy wzięli udział w mszy świętej i złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary niemieckich zbrodni.

– Dziś u naszych wschodnich sąsiadów, na Ukrainie, dzieją się podobne rzeczy – mówił Dariusz Kolczyński, wójt gminy Skrwilno. – Musimy pamiętać, że wolność daje dużo przyjemności, ale łatwo ją stracić. Tylko od nas zależy jak nasz świat będzie wyglądał

Mieszkańcy gminy Skrwilno koło Rypina upamiętnili ofiary hit...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto