Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Rypinie zorganizuje wielkie dobrzyńskie wesele. Tak było w przeszłości [ZDJĘCIA]

Redakcja
Pierwsze wesele dobrzyńskie odbyło się w 2019 roku w Charszewie. Niedawno trwały przygotowania do kolejnej tego typu inscenizacji
Pierwsze wesele dobrzyńskie odbyło się w 2019 roku w Charszewie. Niedawno trwały przygotowania do kolejnej tego typu inscenizacji Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej
W ostatnich miesiącach rypińskie muzeum realizowało projekt społeczno-kulturalny pt. "Wesele dobrzyńskie, czyli takie po naszemu. Warsztaty obyczajowości w regionie i inscenizacja". Ze względu na pandemię, finał przedsięwzięcia został przesunięty. Jeśli tylko sytuacja epidemiczna pozwoli, impreza na pewno odbędzie się w najbliższych miesiącach.

Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

od 16 lat

Na realizację projektu muzeum otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także wsparcie od samorządu naszego miasta. Przygotowania do wesela ruszyły z wielką pompą, jednak obostrzenia związane z COVID-19 spowodowały, że impreza finałowa została przesunięta.

Czytaj także

– Spieszymy jednak z zapewnieniem, że jeśli tylko sytuacja i obostrzenia sanitarne nam pozwolą to zorganizujemy dla Państwa i z Państwem wielkie dobrzyńskie wesele – informuje Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie. – Nie próżnowaliśmy, mamy przygotowane dekoracje, zdobyliśmy stroje i rekwizyty do inscenizacji, ba, powstały scenariusze i choreografie. Tańcowaliśmy i śpiewaliśmy. Wszystko będzie musiało poczekać. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowania wesela: instruktorom, prelegentom, uczestnikom warsztatów, naszym kontrahentom. Dziękujemy wszystkim, którzy nie szczędzili sił, by włączyć się w to wielkie przedsięwzięcie. Ta praca nie będzie zmarnowana. Już niebawem powrócimy z przygotowaniami, a tymczasem bądźcie zdrowi i szczęśliwi.

Jeśli plany uda się zrealizować, muzeum zorganizuje już drugie wesele. Pierwsze odbyło się w 2019 roku w Charszewie, w gminie Rogowo. Aktorzy przedstawili wówczas wesele według konkretnego scenariusza, z uwzględnieniem dawnych obyczajów. Pokazali np. scenki zmówin, tańce ludowe, przywitanie chlebem i solą. Była też oczywiście zabawa weselna i mnóstwo świetnego, tradycyjnego jedzenia.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto