Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie chce zorganizować historyczne wesele

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
W zeszłym roku dobrzyńskie wesele zostało zorganizowane w gminie Rogowo
W zeszłym roku dobrzyńskie wesele zostało zorganizowane w gminie Rogowo fot. archiwum
Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie pracuje nad zorganizowaniem kolejnego wesela dobrzyńskiego. Pierwsze tego typu wydarzenie odbyło się w ubiegłym roku w Charszewie. Tym razem, ze względu na pandemię, impreza być może będzie transmitowana drogą internetową.

Mimo wakacji, Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej nie próżnuje. W lipcu, w ramach współpracy z 3. pułkiem piechoty Legii Nadwiślańskiej, działającym jako stowarzyszenie przy ZS nr 3 w Rypinie, zrzeszającym nauczycieli i uczniów tejże szkoły, przygotowywany jest materiał filmowy związany z 100. rocznicą wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

– Tak jak przy opracowaniu materiału filmowego na temat zbrodni niemieckich 1939 roku popełnionych na terenie powiatu rypińskiego tak i teraz odbędzie się to przy dużym udziale pracowników naszego muzeum. Emisja filmu najprawdopodobniej już w sierpniu – tłumaczy Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej w Rypinie.

Kolejne dobrzyńskie wesele w powiecie rypińskim?

Muzeum pracuje także nad zorganizowaniem kolejnego wesela historycznego.

– Mając w pamięci zeszłoroczną inscenizację obrzędów weselnych z ziemi dobrzyńskiej, jaką zorganizowaliśmy wspierając KGW w Charszewie w ich poczynaniach, także i w tym roku postaramy się zaprosić Państwa na podobną imprezę. Możliwe, że tylko drogą internetową – dodaje Andrzej Szalkowski.

Po raz pierwszy inscenizowane wesele dobrzyńskie zostało zorganizowane w ubiegłym roku w Charszewie (gmina Rogowo), głównym inicjatorem było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

– Śmiało mogę powiedzieć, że była to impreza na skalę całego regionu, a nie tylko powiatu – podsumowywał dyrektor MZD. – Zrekonstruowaliśmy wesele z przełomu XIX i XX wieku, co było dużym wyzwaniem, ale podołaliśmy. Oczywiście to zasługa przede wszystkim pań z lokalnego koła gospodyń wiejskich, które mi zaufały i zaprosiły do współpracy oraz gości, którzy tak licznie zaszczycili nas swoją obecnością.

Czytaj także

Aktorzy przedstawili wesele według konkretnego scenariusza, z uwzględnieniem dawnych obyczajów. Pokazali np. scenki zmówin, tańce ludowe, przywitanie chlebem i solą. Była też oczywiście zabawa weselna i mnóstwo świetnego, tradycyjnego jedzenia.

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto