MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy podatek od samochodu od 2024. Znamy zasady i wyliczenia opłaty

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
Zobacz zasady podatku spalinowego w galerii
Zobacz zasady podatku spalinowego w galerii Polska Press/archiwum
Zgodnie z unijnymi zasadami już w przyszłym roku ma wejść w Polsce podatek ekologiczny od samochodu zwany podatkiem spalinowym. Zobacz jakie są założenia opłaty – kto musi ją uiścić, jak uniknąć podatku oraz jakie mogą być stawki.

Spis treści

Kto zapłaci podatek spalinowy?

Wprowadzenie podatku ekologicznego od samochodów w Polsce ma być etapowe. Od 2024 roku (w IV kwartale) opłaty będą pobierane jednorazowo przy rejestracji aut z silnikiem spalinowym. Płacić będą właściciele. Ponadto od 2026 roku (najprawdopodobniej od II kwartału) planowane jest wprowadzenie rocznej opłaty od takich aut.

Czemu służy podatek ekologiczny od samochodów?

Celem podatku jest zniechęcenie do zakupu i posiadania aut starych, najbardziej zanieczyszczających środowisko. Podatek jest efektem wdrażania kamieni milowych w ramach ekologicznego transportu, który zakłada też wprowadzenie niskoemisyjnych autobusów dla transportu miejskiego i pozamiejskiego, modernizację linii kolejowych, budowę obwodnic czy zlikwidowanie miejsc niebezpiecznych. W Polsce aut ze starymi normami spalin jest niezwykle dużo. Aż 41 proc. samochodów w naszym kraju ma ponad 20 lat. To najstarsza flota w kraju należącym do UE. Zobacz dokładne zasady podatku spalinowego - szczegóły prezentujemy w poniższej galerii.

Ile wynosi podatek ekologiczny od samochodu?

Stawki podatku spalinowego w Polsce mają być zróżnicowane. Najwyższe będą za samochody najstarsze, z najgorszymi normami spalin. Dla przykładu w Bułgarii wysokość podatku zależy od mocy silnika, roku produkcji oraz normy emisji spalin Euro - za 1 kWh trzeba zapłacić od 0,6 do 3,22 euro. Za 2-litrowy silnik ze 110 kW zapłacić możemy więc ponad 350 euro (ponad 1500 zł). Nowe samochody mogą liczyć na ulgi. W Holandii wysokość podatku zależy od wzrostu emisji CO2/km, stosowanego paliwa i masy pojazdu. Średnia wysokość podatku w tym kraju to 650 euro.
W projekcie ustawy o podatku od samochodów określono stawkę bazową na 500 zł. Mnoży się ją przez pojemność skokową silnika wyrażoną w litrach (w zaokrągleniu do jednego miejsca po przecinku) oraz wartość normy EURO. Dla przykładu za 2-litrowe auto z 2008 roku z normą EURO 4 opłata wynosi 540 zł, a za 1-litrowy samochód z 2023 roku z normą EURO 6 i więcej - 450 zł.

Skorzystaj z kalkulatora wyliczeń podatku spalinowego online

Trzeba pamiętać, że stawki i zasady są określone w projekcie ustawy i mogą one ulec zmianom przy głosowaniu nad dokumentem.
W ramach Krajowego Planu Odbudowy rząd podpisał jednak 25 listopada 2022 roku porozumienie, w którym jednym z warunków pozyskania funduszy z KPO jest wprowadzenie podatków związanych z transportem spalinowym.

Kto nie płaci podatku spalinowego?

W projekcie ustawy o podatku od samochodów są zapisy przewidujące zwolnienia z opodatkowania.
Podatku spalinowego nie płaci się za:

  • pojazdy wojskowe
  • pojazdy zabytkowe
  • pojazdy używane do celów specjalnych
  • pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem – wielośladowym, skutery śnieżne i wózki golfowe
  • mienie przesiedlenia osoby fizycznej przybywającej na terytorium kraju na pobyt stały lub powracającej z czasowego pobytu z zagranicy

Jak uniknąć płacenia podatku spalinowego?

Auta elektryczne nie podlegają podatkowi.

Czytaj w serwisie
Pasjonaci motoryzacji zjechali na zamek Po raz XV Golub-Dobrzyń gościł uczestników zlotu starych ciągników z całego kraju
Ile wynosi odprawa emerytalna? Kto i na jakich zasadach otrzyma odprawę z zakładu pracy
Takimi samochodami jeździli nasi ojcowie i dziadkowie Zobacz auta królujące na polskich drogach w czasach PRL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowy podatek od samochodu od 2024. Znamy zasady i wyliczenia opłaty - Gazeta Pomorska

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto