Pouczenie zamiast mandatu? To możliwe! Zapomnij jednak o tym, jeśli nie masz ważnego OC

Materiał informacyjny LINK4
Wykroczenie bez kary? Zgadza się. Policjant ma prawo na drodze zastosować tzw. środki wychowawcze, czyli pouczenie, ale pamiętaj - w żaden sposób nie wymigasz się od braku ważnego OC. Kupując obowiązkową polisę w LINK4, nie tylko chronisz się przed finansowymi konsekwencjami szkód, które wyrządzasz innym, ale także zyskujesz wiele dodatkowych korzyści z zakresu assistance.

Policjant na drodze macha w Twoim kierunku lizakiem. Najczęściej to sygnał, że coś przeskrobałeś. Jest setki paragrafów, które można naruszyć przez swoją brawurę, gapiostwo albo zwyczajne brak ostrożności. Każde złamanie prawa wiąże się z konsekwencjami, a jednymi z nich są: mandat z kwotą określoną w taryfikatorze albo wniosek o ukaranie do sądu. Pamiętaj, że po 1 stycznia 2022 r. prawo zostało zaostrzone i sąd może za niektóre wykroczenia nałożyć grzywnę znacznie wyższą niż maksymalny mandant od policjanta, który wynosi 5 tys. zł. W sądzie grzywna może sięgać nawet 30 tys. zł. Tyle grozi np. za jazdę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających czy bez ważnego prawa jazdy.

Trzecia opcja - pouczenie

Każdy mandat to cios dla Twojej kieszeni. Ale nie zawsze wykroczenie musi oznaczać konieczność uszczuplenia domowego budżetu. Policjant ma możliwość skorzystania z trzeciej opcji. To pouczenie. W przypadku wykroczeń na zastosowanie takiego środka pozwala art. 41 Kodeksu Wykroczeń. Mówi on wprost:

„W stosunku do sprawcy czynu można poprzestać na zastosowaniu pouczenia, zwróceniu uwagi, ostrzeżeniu lub na zastosowaniu innych środków oddziaływania wychowawczego.”

Pouczenie polega na wytłumaczeniu osobie, która dopuściła się czynu zabronionego co do okoliczności jego popełnienia, a także o tym, iż dany czyn stanowi wykroczenie drogowe. Policjant poucza, że popełnione zachowanie jest objęte kodeksem wykroczeń i przysługuje za nie określona kara. Ocena stanu faktycznego, co do popełnienia czynu, zależy zatem od policjanta.

Zatem zawsze można się zwrócić do stróża prawa o zastosowanie pouczenia, podając okoliczność i argumenty usprawiedliwiające naszą winę. Wtedy można liczyć na jego wyrozumiałość i łaskawość.

Nie ma zmiłuj za brak OC

Drastyczne naruszenie przepisów, jak jazda po alkoholu czy znaczne przekroczenia prędkości, to wykroczenia nacechowane dużą szkodliwością społeczną i trudno je usprawiedliwić. W tych przypadkach policjanci są bezwzględni i nie ma co liczyć na pobłażliwość. Tak samo nie będzie żadnej taryfy ulgowej w przypadku braku ważnego OC. Ujawnienie takiej sytuacji skutkuje karą, która jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia w danym roku, a także rodzaju pojazdu i czasu, w którym jeździsz bez ważnej polisy.

W 2023 r. wysokość płacy minimalnej zmienia się dwa razy. Od stycznia obowiązują nowe stawki, które wzrosną w połowie roku. Kwoty kar w przypadku auta osobowego są następujące:

  • brak OC do 3 dni - teraz 1400 zł (od lipca - 1440 zł)
  • od 4 do 13 dni - 3490 zł (3600 zł)
  • powyżej 14 dni - 6980 zł (7200 zł).

OC - co do zasady - zapewnia nam ochronę w przypadku szkód wyrządzanych osobom trzecim, ale w LINK4 to nie wszystko. Pakiet OC daje nam także wiele dodatkowych korzyści z zakresu assistance.

Z pakietem OC w LINK4 zyskujesz dodatkowe korzyści

Pakiet OC w LINK4 oferowany jest wraz z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Dzięki niemu masz m.in. zapewnioną pomoc drogową i holowanie, jeśli dojdzie do zderzenia z innym pojazdem albo kiedy wjedziesz samochodem do rowu. Do tego otrzymasz auto zastępcze na okres 3 dni, także wówczas, kiedy doszło do kradzieży.

Nie zostaniesz sam z kłopotem, gdy złapiesz gumę. Samodzielna wymiana koła może być wielkim problemem. Trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać, potrzebne są odpowiednie narzędzia i sporo siły. Poza tym można się też solidnie pobrudzić. Z pakietem OC w LINK4 wystarczy skontaktować się z infolinią. Wezwany fachowiec wymieni uszkodzone koło na koło zapasowe, które jest na wyposażeniu pojazdu, a jeśli to nie będzie możliwe, odholuje auto do warsztatu.

Poszerz swoją ochronę

W LINK4 swoją ochronę OC można łatwo rozszerzyć także o dodatkowe elementy, które dają jeszcze większe poczucia bezpieczeństwa.

Auto Assistance to pomoc w sytuacjach awaryjnych i holowanie w niemal całej Europie. Już podstawowa opcja tego ubezpieczenia zapewnia mam lawetę do 500 km. Dodając do OC ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW), chronisz siebie i bliskich przed finansowymi skutkami poważnych urazów spowodowanymi nieszczęśliwym wypadkiem w Twoim samochodzie. Możesz też skorzystać z Ochrony Zniżki, a także odzyskać część kosztów poniesionych na ubezpieczenie, uruchamiając zupełnie darmową opcję Kasa Wraca.

Niezależnie od tego, na jaki wariant ubezpieczenia się zdecydujesz, OC to absolutna konieczność nawet wtedy, kiedy z samochodu zupełnie nie korzystasz, a wciąż jest zarejestrowany.

Tak kupisz ubezpieczenie w LINK4

W LINK4 możesz nie tylko w bardzo łatwy sposób skomponować sobie zestaw ubezpieczeniowy, ale również rozłożyć składkę nawet na 4 raty.

Aby wykupić polisę w LINK4, nie musisz wychodzić z domu – ubezpieczenie możesz nabyć przez internet. Wystarczy, że masz dostęp do sieci, by w ciągu kilku chwil stać się właścicielem wybranego pakietu OC lub OC+AC.

Na stronie internetowej link4.pl dostępny jest praktyczny kalkulator, który łatwo wyliczy całkowity koszt polisy. Warto też porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 444 44 44 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4.

Więcej informacji, w tym wszystkie limity i ograniczenia, znajdziemy w OWU na stronie link4.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Grupą PZU.

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pouczenie zamiast mandatu? To możliwe! Zapomnij jednak o tym, jeśli nie masz ważnego OC - Portal i.pl

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto