Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rypin gospodarzem debaty o pandemii koronawirusa i szczepieniach. Zobacz zdjęcia

Redakcja
Gości powitali: Beata Grabowska i starosta Jarosław Sochacki (na górnym zdjęciu z lewej)
Gości powitali: Beata Grabowska i starosta Jarosław Sochacki (na górnym zdjęciu z lewej) TOB
W środę 22 września samorząd powiatu rypińskiego zorganizował debatę na temat szczepień na COVID-19. W Rypińskim Domu Kultury o pandemii, korzyściach wynikających z przyjęcia szczepionki, ale także o niepożądanych odczynach poszczepiennych dyskutowali m.in. dr n. med. Paweł Rajewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego, Wojciech Koper – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy i Beata Grabowska – dyrektor rypińskiego Sanepidu.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne.

Jak zapowiedział na wstępie starosta rypiński Jarosław Sochacki, debata miała rozwiać wszelkie wątpliwości związane ze szczepionkami na COVID-19, a także zachęcić do szczepienia niezdecydowanych. To dlatego wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. uczniowie rypińskich szkół.

– W mediach społecznościowych jest mnóstwo fake newsów, że szczepienia szkodzą – mówił Sochacki. – Sam jestem zaszczepiony, zachęcam także Państwa. W powiecie rypińskim z takiej możliwości skorzystało do tej pory ok. 50 proc. mieszkańców, jeśli chodzi o obie dawki. To wciąż za mało, zwłaszcza w przypadku młodzieży.

Czytaj także

Szczegółowe dane związane z pandemią przedstawiła Beata Grabowska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Od początku marca 2020 roku na kwarantannie przebywało łącznie ponad 13 tys. mieszańców powiatu rypińskiego, a pod nadzorem epidemiologicznym znajdowało się prawie 5,8 tys. Zachorowało 2289 mieszkańców, u 269 z nich konieczna była hospitalizacja, a 103 osoby zmarły.

– Umierały nie tylko osoby starsze – tłumaczyła Grabowska. – Zdarzały się także fatalne skutki przebywania na kwarantannie. Jedna osoba popełniła samobójstwo.

Józef Ramlau: Mamy do czynienia z oporem materii

W środę w Rypinie wojewodę kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza reprezentował jego zastępca Józef Ramlau, który przyłączył się do apelu starosty.

– Mamy do czynienia z poważnym oporem materii – stwierdził Ramlau. – Dziś wyjdziemy z tej sali zaszczepieni w rzetelną wiedzę, dzięki której stworzymy pewnego rodzaju koalicję na rzecz szczepionek. Musimy obalać stereotypy, ale pamiętajmy, że możemy zachęcać do szczepień tylko na zasadzie dobrowolności.

Rzetelną wiedzę mieli w środę zapewnić m.in. dr n. med. Paweł Rajewski – konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa kujawsko-pomorskiego i Wojciech Koper – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy.

Dr Rajewski: Gdyby nie lockdown, mielibyśmy drugie Bergamo

Dr Rajewski w swoim wystąpieniu omówił całościowo ostatnie miesiące, skupiając się na kamieniach milowych, takich jak: wybuch pandemii, lockdown, kolejne fale czy stworzenie szczepionek.

– Koronawirusy znamy od lat 60. ubiegłego wieku – zaznaczył Rajewski. – Z tymi, nazwijmy to, „normalnymi” koronawirusami jesteśmy za pan brat, bo choćby przeziębienia są spowodowane przez koronawirusy ludzkie. Niestety, wirusy odzwierzęce są szczególnie groźne. Już w przeszłości np. na początku tego stulecia Sars-CoV-1 wywołał pandemię, ale w lokalnej skali. Dlaczego obecny wirus Sars-CoV-2 wywołał pandemię ogólnoświatową? Są przypuszczenia, że źródłem był targ w Wuhan, ale trwa także dochodzenie, czy wirus mógł wymknąć się z laboratorium. O tym może świadczyć fakt, że pierwsi hospitalizowani to właśnie pracownicy laboratorium. Jaka jest prawda? Pewnie pokażą nam to następne lata.

Dr Rajewski bronił sposobu walki z pandemią, przyjętego przez Polskę, w tym lockdownu.

– Gdybyśmy tego nie zrobili, mielibyśmy drugie Bergamo. Na początku pandemii nie byliśmy przygotowani, nie było środków ochronnych w szkołach i innych instytucjach. To była potrzebna gra na czas.

Gości powitali: Beata Grabowska i starosta Jarosław Sochacki (na górnym zdjęciu z lewej)

Rypin gospodarzem debaty o pandemii koronawirusa i szczepien...

O NOP-ach w Rypinie

Wojciech Koper, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, omówił zagadnienia związane ze szczepieniami. Sporo uwagi poświęcił tzw. NOP-om, czyli niepożądanym odczynom poszczepiennym, które podzielił na: łagodne, poważne i ciężkie. Do pierwszej grupy zaliczają się takie objawy jak: podwyższona temperatura czy zaczerwienienie w miejscu ukłucia. Inne objawy, według informacji gościa debaty to: NOP to: kaszel, wysypka, biegunka czy dreszcze.

W ostatnich tygodniach Europejska Agencja Leków (EMA) zaktualizowała listę niepożądanych odczynów poszczepiennych o m.in. zakrzepicę, zatorowość, wstrząs anafilaktyczny, zespół Guillaina-Barrego czy powiększenie węzłów chłonnych. Takie przypadki występują jednak rzadko. Na ponad 36 mln wykonanych w Polsce iniekcji, inspektorzy sanitarni odnotowali dotąd 15 tys. 115 powikłań.

– Jesteśmy w przededniu czwartej fali. Idziemy na 1000 zachorowań jeszcze wrześniu, możecie sobie państwo wyobrazić co będzie dalej – mówił Wojciech Koper. – Boimy się nowych wariantów i konsekwencji, które przyniosą. Nie chcemy obudzić się ponownie w marcu 2020 roku. Wciąż mamy czas, żeby się zaszczepić.

Według gości środowej debaty, za około 2-4 tygodnie czwarta fala ma osiągnąć punkt kulminacyjny. Paweł Rajewski określił to zjawisko "falą niezaszczepionych".

Trwa głosowanie...

Czy wciąż przestrzegasz reżimu sanitarnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto