MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świńska grypa znów atakuje. Nowy szczep wirusa został wykryty u człowieka. Jakie są objawy świńskiej grypy?

OPRAC.:
Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Pierwszy przypadek nowego szczepu świńskiej grypy został potwierdzony w Wielkiej Brytanii. Urzędnicy służby zdrowia prowadzą dochodzenie w sprawie zakażonego pacjenta. Patogen został wykryty podczas rutynowego badania przesiewowego na grypę w przychodni lekarskiej w North Yorkshire. Jakie objawy daje świńska grypa?

Spis treści

Nowy szczep świńskiej grypy u człowieka

W Wielkiej Brytanii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym szczepem świńskiej grypy u człowieka. Zakażony wirusem A(H1N2)v pacjent miał objawy i łagodny przebieg choroby. Zakażenie zostało wykryte podczas rutynowych badań. Osoba już wyzdrowiała, nie wiadomo jednak, czy pracowała ze świniami. Brytyjska służba zdrowia przeprowadza dochodzenie, skąd pochodzi infekcja i jakie jest jej ryzyko dla zdrowia ludzi.

Starszy mężczyzna na łóżku szpitalny, w kółeczku świnia
Świńska grypa jest przenoszona przez ślinę i cząsteczki śluzu. Ridofranz/Fotosmurf03/Getty Images

Zakażenia wirusem świńskiej grypy zdarzają się wśród ludzi, jednak wykryty wirus różni się od tych, które znano do tej pory. W ciągu ostatnich 20 lat na całym świecie odnotowano 50 przypadków zachorowania na A(H1N2)v. W sierpniu 2023 r. odnotowano też przypadek tej choroby w Stanach Zjednoczonych u osoby nieletniej.

Świńska grypa u ludzi. Brytyjska służba zdrowia bada sytuację

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), infekcja wykryta w Wielkiej Brytanii różni się nieco od niedawnych przypadków świńskiej grypy u ludzi na całym świecie. Jest jednak podobna do wirusów występujących u świń w Wielkiej Brytanii. W 2009 r. wirus świńskiej grypy doprowadził tam do pandemii wśród ludzi. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) zamierza zwiększyć nadzór za pośrednictwem gabinetów lekarskich i szpitali w częściach North Yorkshire, gdzie został wykryty nowy przypadek świńskiej grypy.

– Po raz pierwszy wykryliśmy tego wirusa u ludzi w Wielkiej Brytanii, chociaż jest on bardzo podobny do wirusów wykrytych u świń – powiedziała Meera Chand, dyrektor ds. incydentów w Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia. – Pracujemy szybko, aby wyśledzić bliskie kontakty i ograniczyć potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa.

Jak można zarazić się świńską grypą? Objawy świńskiej grypy

Świńska grypa jest wywoływana przez szczep wirusa grypy, który zwykle zaraża tylko świnie. Świńską grypą nie można zarazić się jedząc odpowiednio ugotowane produkty wieprzowe. Choroba jest przenoszona przez ślinę i cząsteczki śluzu. Jest bardzo zaraźliwa i może się rozprzestrzeniać poprzez:

 • kichanie,
 • kaszel,
 • dotykanie powierzchni pokrytej zarazkami, a następnie dotykanie oczu lub nosa.

Objawy świńskiej grypy są bardzo podobne do objawów zwykłej grypy. Są to:

 • dreszcze,
 • gorączka,
 • kaszel,
 • ból gardła,
 • katar lub zatkany nos,
 • ból ciała,
 • zmęczenie,
 • biegunka,
 • nudności i wymioty.

Osoby, które mają objawy grypopodobne, powinny unikać kontaktu z innymi, szczególnie z osobami starszymi, chorymi lub z obniżoną odpornością.

– Wiemy, że niektóre choroby zwierząt mogą być przenoszone na ludzi – dlatego tak ważne są wysokie standardy zdrowia zwierząt, ich dobrostanu i bezpieczeństwa biologicznego – powiedziała Christine Middlemiss, Główny Lekarz Weterynarii w Wielkiej Brytanii.

Paul Hunter, profesor medycyny na University of East Anglia, podkreślił, że A(H1N2) nie powoduje poważniejszych chorób niż inne powszechnie występujące rodzaje grypy. Ian Jones, profesor wirusologii na Uniwersytecie w Reading, uspokaja i mówi, że jest to „bardzo mało prawdopodobne”, że ten pojedynczy przypadek może stanowić „coś więcej niż obserwowano w przeszłości”. Dodał też, że łagodna infekcja była „również zgodna z wcześniejszymi doświadczeniami”.
 

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Świńska grypa znów atakuje. Nowy szczep wirusa został wykryty u człowieka. Jakie są objawy świńskiej grypy? - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto