Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu raka piersi. „Widzi” lepiej niż lekarz. Czy SI zastąpi człowieka?

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Jeden radiolog wspierany przez sztuczną inteligencję wykrył więcej przypadków raka piersi, niż dwóch radiologów bez takiej pomocy. SI generowało również mniej fałszywie pozytywnych wyników mammografii. Według badaczy ze Szwecji, sztuczna inteligencja jest gotowa do wprowadzenia do klinik. Czy SI zastąpi człowieka?

Spis treści

Sztuczna inteligencja dokładniejsza w wykrywaniu raka piersi niż lekarz

Od ponad 30 lat przesiewowe badania mammograficzne to jeden z filarów zapobiegania zgonom z powodu raka piersi. Niestety, nie wszystkie guzy są wykrywane.

Tradycyjnie każdy obraz mammograficzny jest analizowany przez dwóch radiologów.
Tradycyjnie każdy obraz mammograficzny jest analizowany przez dwóch radiologów. ipopba, lightfieldstudios/123rf.com

Odpowiedzią na to wyzwanie może być sztuczna inteligencja. Pokazało to badanie przeprowadzone w Instytucie Karolinska w Sztokholmie w Szwecji.

– Sztuczna inteligencja i ludzie postrzegają obrazy nieco inaczej. Tworzy to synergię, która zwiększa nasze szanse na wykrycie raka – podkreśla Karin Dembrower, autorka pracy opublikowanej w piśmie "The Lancet Digital Health".

Jak tłumaczą naukowcy, tradycyjnie każdy obraz mammograficzny jest analizowany przez dwóch radiologów. W przedstawionym właśnie badaniu taki system oceny został porównany do analizy dokonywanej ze wsparciem SI. Przebadano w ten sposób aż 55 tys. kobiet w wieku od 40 do 74 lat.

W tradycyjnym podejściu udało się wykryć 250 nowotworów. Dwóch radiologów wspomaganych przez komputer wykryło 269 przypadków choroby, ale nawet jeden specjalista z pomocą SI wykrył ich 261. Sama sztuczna inteligencja zauważyła natomiast 246 nowotworów.

SI zamiast radiologa? Komputery pomagają, ale nie zastąpią człowieka

Większa dokładność to niejedyna korzyść.

– W porównaniu do obecnie obowiązującego standardu pracy dwóch radiologów, ocena dokonana przez jednego radiologa i sztuczną inteligencję spowodowała wzrost wykrywalności raka piersi o 4 proc. i zmniejszenie czasu odczytywania obrazów o połowę – mówi główny autor badania Fredrik Strand.

Dodatkowo jeden radiolog pracujący z SI zgłaszał o 6 proc. mniej wyników fałszywie pozytywnych. Natomiast sama sztuczna inteligencja pod tym kątem wypadła jeszcze lepiej, generując o 55 proc. mniej fałszywych wyników.

To ważne, ponieważ fałszywie pozytywne wyniki mogą prowadzić do rozpoczęcia niepotrzebnego leczenia obciążającego pacjentkę oraz system opieki zdrowotnej.

Badacze podkreślają przy tym ważną rolę człowieka, który podejmuje ostateczną decyzję, czy ewentualnie zleca dodatkowe badania. Komputery mogą jednak wnieść niebagatelną pomoc.

– Nasze badanie pokazuje, że sztuczna inteligencja jest gotowa do kontrolowanej implementacji w przesiewowych badaniach mammograficznych. Jednak należy wybrać system SI, który został odpowiednio przetestowany na obrazach uzyskanych z tego samego rodzaju sprzętu do mammografii oraz zapewnić ciągłe monitorowanie systemu po wprowadzeniu go do kliniki. W dłuższej perspektywie, SI ma potencjał, aby przejąć większość pracy związanej z przesiewowymi badaniami mammograficznymi – twierdzi dr Strand.

(PAP)

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sztuczna inteligencja pomaga w wykrywaniu raka piersi. „Widzi” lepiej niż lekarz. Czy SI zastąpi człowieka? - Strona Zdrowia

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto