Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To będzie szok dla kierowców - także w Kujawsko-Pomorskiem! Mandaty ochłodzą szalone głowy

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Od nowego roku żartów nie będzie – jechałeś jak pirat, będziesz płacił ciężkie pieniądze!
Od nowego roku żartów nie będzie – jechałeś jak pirat, będziesz płacił ciężkie pieniądze! Tomasz Hołod
Kierowca przyłapany przez policję lub fotoradar na przekroczeniu prędkości o nie więcej niż 30 km na godzinę zapłaci od 400 do 800 złotych. To ostatnia poprawka w sprawie mandatów do nowelizacji Prawa o ruchu drogowym wprowadzona przez Senat RP.

Zobacz wideo: Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków drogowych.

Nowe przepisy znacząco podnoszące mandaty za wykroczenia drogowe mają wejść w życie z początkiem 2022 roku, jeśli tylko dalszy proces legislacyjny (prace w Sejmie i podpis prezydenta) będzie przebiegał wystarczająco szybko. Wcześniejsze plany rządu mówiły o 1 grudnia tego roku.

Senat uchwalił 17 poprawek do rządowego projektu nowelizacji ustawy. Te najważniejsze mówią o stawkach mandatów za wykroczenia. Izba zdecydowała też, iż te nałożone przez funkcjonariusza organu podległego samorządowi terytorialnemu będą stanowić dochód tej jednostki. Pozostałe poprawki mają charakter techniczny i doprecyzowujący.

Na razie mandaty wrażenia nie robią

Kierowców najbardziej interesują mandaty. Te, które obowiązują teraz (od 23 lat), nie robią wrażenia na wielu amatorach zbyt szybkiej jazdy, bo zwyczajnie są niskie w stosunku do średniej krajowej zarobków.

To też może Cię zainteresować

Taryfikator mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości wygląda następująco: do 10 km na godz. mandat w wysokości 50 zł. Od 11 do 20 km na godz. 50 - 100 zł i 2 punkty karne. Od 21 do 30 km należy się mandat 100 - 200 zł i 4 pkt. Od 31 do 40 km mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt. Od 41 do 50 km od 300 do 400 zł i 8 pkt. Od 51 km na godz. w górę mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych.

Jak przypomina mł. insp. Maciej Zdunowski, naczelnik wojewódzkiej „drogówki w Bydgoszczy - jeśli kierowca jechał w terenie zabudowanym o ponad 50 km na godz. szybciej niż pozwalają na to przepisy, zatrzymuje się mu obligatoryjnie na 3 miesiące prawo jazdy. Druga taka wpadka oznacza wydłużenie zatrzymania „prawka” do 6 miesięcy. Trzecie zatrzymanie za to samo wykroczenie oznacza utratę uprawnień, a ten kto chciałby je odzyskać, musi ponownie podejść do egzaminu państwowego.

Będzie co najmniej 400 złotych

Zgodnie z poprawkami Senatu przekroczenie prędkości o nie więcej niż 30 km na godz. będzie karane grzywną od 400 do 800 zł (w rządowym projekcie co najmniej 1,5 tys. zł). Jeśli radar pokaże szybkość powyżej 30 km od możliwej na danym odcinku drogi, wtedy kierowca będzie musiał zapłacić nie mniej niż 800 zł, a w wypadku recydywy nie mniej niż 3 tys. zł.

Maksymalne mandaty wzrosną z 500 zł do 5 tys., zaś przy zbiegu wykroczeń z 1 tys. zł do 6 tysięcy.

W noweli podwyższono też maksymalne grzywny za wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. O tym czy do nich doszło decyduje policja lub inna uprawniona służba i sprawę kieruje do sądu. Ten będzie mógł ukarać sprawcę grzywną do 30 tys. zł (obecnie do 5 tys.).

Fałszowanie wskazań tachografów przez przewoźników drogowych będzie karane odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

W Kujawsko-Pomorskiem kierowcy szaleją

- Od 1 stycznia do 30 listopada tego roku ujawniliśmy 170 tysięcy 689 wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości. W tym samym okresie roku ubiegłego było ich 142 tysiące 773 – wylicza mł. insp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy.

Trwa głosowanie...

Czy kolejne obostrzenia w pandemii mają sens?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: To będzie szok dla kierowców - także w Kujawsko-Pomorskiem! Mandaty ochłodzą szalone głowy - Bydgoszcz Nasze Miasto

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto