Dni Rypina 2019 ze sportem w oryginalnym wydaniu

Tomasz Błaszkiewicz
UM Rypin
Weekendowe Dni Rypina upłynęły nie tylko pod znakiem wydarzeń kulturalnych. Ważną częścią święta miasta były imprezy sportowe, w tym pierwszy Bieg Bosych Antków.

Biegi boso odbywały się na bieżni syntetycznej w pięciu kategoriach: 3-6 lat (60 metrów); 7-11 lat (około 200 metrów); 12-14 lat (ok. 400 metrów); 15-17 lat (ok. 1600 metrów) oraz 18 + (także ok. 1600 metrów). W zawodach wzięło udział aż 125 osób.

– Dziękuję wszystkim uczestnikom, najmłodszym i seniorom oraz wspaniałym kibicom którzy wspierali zawodników rywalizujących na gorącym tartanie. Niektórzy z nich okupili ten bieg kontuzjami odparzonych stóp. To nazywa się miłość do Rypina – podsumowuje z uśmiechem burmistrz Paweł Grzybowski.

Piłkarskie emocje

Nie zabrakło wydarzeń piłkarskich. W sobotę na płycie głównej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji został zorganizowany turniej o Puchar Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu U-12.

W zmaganiach wzięło udział siedem drużyn. Ostatecznie, wygrała ekipa z Brodnicy, przed Unią Wąbrzeźno i Lechem Rypin. Najlepszym strzelcem turnieju został Łukasz Filipkowski z UKS-u Gol Brodnica, a za najlepszego bramkarza uznano Jakuba Zalewskiego z Unii Wąbrzeźno.

Wszyscy uczestnicy turniej otrzymali pamiątkowe medale, a drużyny z podium dodatkowo puchary i vouchery na zakup sprzętu sportowego.Zawody w Rypinie były przedostatnimi w ramach cyklu turniejów o Puchar Dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu. Ostatnie rozgrywki odbędą się za kilka dni w Inowrocławiu. Ekipy, które staną na podium wszystkich turniejów zagrają w finale. Najlepszy zespół otrzyma voucher na sprzęt sportowy oraz obóz w ośrodku COS w Cetniewie nad morzem.

Turnieje z historią

Tradycją Dni Rypina jest turniej tenisa ziemnego. Podczas trzech dni na korcie zmierzyło się sześciu tenisistów. Ostatecznie najlepszy okazał się Marek Adamowski, wicemistrzem został Maciej Grzybowski, a brązowy medal wywalczył Damian Marcinkowski.

W niedzielny poranek do rywalizacji przystąpili wędkarze. Zwyciężyła Magdalena Jaworska, która złowiła także największą rybę. Drugie miejsce zajął Łukasz Wiśniewski, a trzecie Wojciech Rakoczy.

Na stadionie swoje stanowisko przygotowała rypińska modelarnia „Hobby”. Na co dzień jest ona prowadzona w Rypińskim Domu Kultury, pod kierunkiem Jana Więczkowskiego. Podczas Dni Rypina modelarze prezentowali zarówno modele pływające, jak i latające.

Jeszcze więcej sportu

W kolejnych miesiącach na mieszkańców Rypina i powiatu czekają kolejne sportowe atrakcje. Na sobotę 31 sierpnia jest zaplanowana kolejna edycja Rypińskiego Biegu Po Zdrowie Doliną Rypienicy.

– Tegoroczny bieg będzie połączony z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej – wyjaśnia Jarosław Nowak, kierownik Wydziału Projektów Unijnych, Rozwoju i Sportu w Urzędzie Miasta Rypin. – Na dziś przyjęliśmy już 20 zgłoszeń.

Bieg na dystansie 10 km będzie zaliczany do zaliczony do cyklu Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zawodnicy wystartują w południe z bieżni stadionu przy ul. Sportowej.

Do 10 lipca opłata wynosi 35 zł, do 10 sierpnia – 40 zł, do 30 sierpnia – 45 zł, a w dniu zawodów – 50 zł. Osoby powyżej 70 rok życia są zwolnione z opłaty startowej, ale i tak wymagane jest zgłoszenie faktu uczestnictwa do organizatora. Więcej informacji na oficjalnej stronie zawodów: biegpozdrowie.rypin.eu.

Flash INFO, odcinek 13 - najważniejsze informacje z Kujaw i Pomorza.