Nasza Loteria

Nie tylko toruńskie pierniki! Województwo Kujawsko-Pomorskie kusi atrakcjami. Szybki i tani transport? Wybierz pociąg!

Materiał promocyjny POLREGIO
Słyszysz „kujawsko-pomorskie”? Myślisz — Toruń. Jednak region to nie tylko smak korzennych pierniczków. Na tych ziemiach kryje się wiele miejsc godnych odkrycia przez turystów. Oprócz lokalnych smaków warto poznać tamtejszą architekturę i naturę. Wycieczka nie musi też wiązać się z długimi godzinami spędzonymi w korkach. Wraz z POLREGIO bowiem, możesz zwiedzić najpiękniejsze miejsca w województwie tanio i szybko.

Co zobaczyć w woj. kujawsko-pomorskim?

Jak Polska długa i szeroka, tak wiele zakamarków do zobaczenia. Każda część kraju ma w sobie tajemnice, lokalne historie, dialekty. Kujawsko-pomorskie kojarzy się z większymi miastami – Toruniem, Bydgoszczą, Grudziądzem czy Włocławkiem. O ile wiedza geograficzna pozwala wymienić najważniejsze zabytki miast, o tyle sama wycieczka po tych mniej znanych atrakcjach może okazać się przygodą życia.

Nie tylko toruńskie pierniki! Województwo Kujawsko-Pomorskie kusi atrakcjami. Szybki i tani transport? Wybierz pociąg!

W Toruniu obowiązkowo trzeba spróbować pierników, zobaczyć starówkę i pomnik Mikołaja Kopernika. Warto też jednak zwrócić uwagę na szeroką ofertę muzeów oraz skansenu Park Etnograficzny, zamek, Krzywa Wieża, zabytkowe mury i bulwar, który rozciąga piękny widok na Wisłę.

Świetnym połączeniem historii, kultury oraz smaków tego miasta jest Żywe Muzeum Piernika. To właśnie tam odwiedzający dowiedzą się, skąd wziął się kształt korzennych pyszności czy z jakich konkretnych składników się składają, aby były tak wyjątkowe. Zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą tu również przygotować swoje własne pierniki, które będąc w piecu, roztoczą po Muzeum słodki aromat.

Po tak wybitnym deserze, warto udać się również do Domu Mikołaja Kopernika, w którym lepiej zrozumiemy polihistora. Na koniec zaś, możemy udać się na seans w Planetarium i… zobaczyć dowód na to, że Polak się nie mylił.

Bydgoszcz kusi nie tylko widokiem rynku z częścią zwaną Wenecją Bydgoską, na uwagę zasługują:

 • młyny Rothera,
 • Wyspa Młyńska,
 • Wieża Ciśnień
 • piękne parki pełne zieleni.

Do Bydgoszczy warto wybrać się również z najmłodszymi. Obok miejsc nasiąkniętych historią regionu, można tu poznać bowiem również… historię brudu. Muzeum Mydła i Historii Brudu znajduje się na ulicy Długiej i z pewnością nikt nie powinien przejść obok niego obojętnie. Tym bardziej, że to miejsce proponuje również warsztaty, na których można wykonać swoje własne mydło.

W województwie kujawsko-pomorskim warto też udać się do Grudziądza i jego spichrzy, a także odwiedzić sąsiadujący Włocławek, gdzie krajobraz dopełniają budzące podziw kościoły.

Poza większymi ośrodkami na liście godnych uwagi miejsc w województwie kujawsko-pomorskim można wymienić:

 • część Borów Tucholskich,
 • Muzeum Archeologiczne w Biskupinie,
 • zamek w Golubiu-Dobrzynie
 • liczne pałace z możliwością noclegu.

Choć dziś znaczna część regionu jest zmodernizowana, to właśnie historyczne punkty pokazują, jak kiedyś wyglądało życie i jak zachowała się tradycja. Przykładem takiego historycznego punktu jest Park Etnograficzny w Kaszczorku, w którym znajdziemy narzędzia związane z dawną pracą flisaków czy rybaków. Ponadto zobaczymy tak również autentyczną zagrodę rybacko-rolniczą z końca XVIII wieku. Niezwykłe budownictwo, wystrój wnętrz, sprzęty i narzędzia zobaczymy też m.in. w: Muzeum Borów Tucholskich, Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce czy Park Etnograficzny w Toruniu. Te miejsca nie tylko przypominają o przeszłości, ale przede wszystkim pozwalają zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniały się polskie zwyczaje. To zdecydowanie obowiązkowe punkty do zobaczenia w województwie kujawsko-pomorskim, zwłaszcza jesienią.

Na wycieczkę wybierz się pociągiem z tanim biletem turystycznym.

Wiemy już, że warto wybrać się do woj. kujawsko-pomorskiego. Pojawia się jednak pytanie – jak tam się dostać? Sieć połączeń z wielu miejsc w kraju oferuje POLREGIO. Kolej nie tylko bywa szybsza, ale też tańsza niż wycieczka autem z ryzykiem długiego postoju na zakorkowanych ulicach.

Podróżni mogą nabyć bilety i wygodnie, bez stania w długich kolejkach przez zdalne kanały sprzedaży takie

 • specjalne VIDEOMATY POLREGIO,
 • aplikacjaę POLREGIO, stronę internetową polregio.pl,
 • a jako dodatkowa opcja w dalszej części – przy pomocy interaktywnego planera podróży TravelMap.

Oprócz biletu jednorazowego można zakupić bilety turystyczne.

Bilet turystyczny i Mini bilet turystyczny stwarzają możliwość zaplanowania weekendowego podróżowania. Są one ważne od piątku od godz. 18 do poniedziałku do godz. 6, pozwalają na nielimitowane przejazdy składami POLREGIO po całym kraju w cenie 46,40 zł. W rozszerzonej wersji, gdzie oprócz składów REGIO, dostępne są także pociągi innych wybranych przewoźników, trzeba zapłacić 56,70 zł. Dzięki temu podróżni nie są ograniczeni przebywaniem w jednym konkretnym punkcie.

Postaw na województwo kujawsko-pomorskie

W Kujawsko-Pomorskiem pociągi POLREGIO zatrzymują się m.in. w takich miejscowościach jak:

 • Bydgoszcz,
 • Toruń,
 • Inowrocław,
 • Włocławek,
 • Grudziądz,
 • Jabłonowo Pomorskie,
 • Laskowice Pomorskie.

Wiele z miejscowości wypełnionych jest trudną, ale kształtującą nas historią. Podróże po województwie, również tym, w którym mieszkamy, potrafią zachwycić i jednocześnie pomóc nam zrozumieć konkretny region, jego dziedzictwo. Kujawsko-pomorskie jest zdecydowanie kierunkiem, który warto obrać na swoje kolejne podróże. Tym bardziej że można zwiedzić je bez konieczności posiadania prawa jazdy, dzięki POLREGIO. W dodatku przewoźnik sam zachęca do takich wycieczek i umożliwia wirtualne planowanie ich za pomocą interaktywnego planera podróży TravelMap. Dzięki niemu każdy z nas może zaplanować podróż do konkretnej miejscowości, z uwzględnieniem atrakcji, które w nim znajdzie.

Nie tylko toruńskie pierniki! Województwo Kujawsko-Pomorskie kusi atrakcjami. Szybki i tani transport? Wybierz pociąg!

Wiele osób twierdzi, że podróż pociągiem uspokaja. Miarowe tempo, możliwość podziwiania widoków za oknem, szybkość przejazdu – to przemawia na korzyść kolei. Gdy jeszcze okazuje się, że wcale nie trzeba ogromnych nakładów finansowych, drzwi do zwiedzania różnych zakątków otwierają się jeszcze szerzej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nie tylko toruńskie pierniki! Województwo Kujawsko-Pomorskie kusi atrakcjami. Szybki i tani transport? Wybierz pociąg! - Nowości Dziennik Toruński

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto