Turyści w Rzymie mogą zwiedzać nowe miejsce. To pałac władcy z czasów Chrystusa

Zdjęcia na licencji CC BY-SA 4.0. JTSH26, CC BY-SA 4.0
Jeśli kochacie Włochy, Rzym i wspaniałe zabytki Wiecznego Miasta, mamy dla was świetną wiadomość. 21 września 2023 r. nastąpiło otwarcie nowej atrakcji stolicy Włoch – to jeden z najwspanialszych pałaców starożytności, w którym mieszkał sam cesarz.
Chodzi o Domus Tiberiana, czyli Dom Tyberiusza, drugiego cesarza starożytnego Rzymu. Tyberiusz rządził tuż po Auguście w latach 14-37 n.e., a więc w czasie, gdy żył Chrystus.
Domus Tiberiana wznosi się na Palatynie, tuż przy Wielkim Cyrku i Koloseum. Budowla zachwycała samych Rzymian, a jeden ze starożytnych poetów porównał jej piękność do splendoru nieba. Pałac Tyberiusza ma ok. 4 hektary powierzchni i dawniej mieścił nie tylko apartamenty cesarza Rzymu, ale też rozległe ogrody, kaplice, kwatery służby i gwardii pretoriańskiej (osobistych ochroniarzy władcy). Z pałacu rozciąga się piękny widok na Forum Romanum.
Domus Tiberiana ukończył niesławny Neron. Budowla popadła w ruinę wraz z całym Imperium Rzymskim. W czasach renesansu była już ruiną, a potężny rzymski ród Farnese urządził przy niej słynne do dziś ogrody.
50 lat renowacji starożytnych ruin
Do XX w. z pałacu Tyberiusza zachowały się arkady potężnej platformy, stanowiącej fundament budowli, oraz kryptoportyk (podziemny korytarz) zdobiony mozaikami i freskami. Niestety, z powodu złego stanu murów i ryzyka zawalenia, Domus Tiberiana został zamknięty dla turystów niemal 50 lat temu. Tak długo trwały prace konserwatorskie.
Wreszcie we wrześniu 2023 pałac Tyberiusza na Palatynie został otwarty dla turystów, a Rzym zyskał nową atrakcję – czy raczej na nowo udostępnione starożytne ruiny. Wraz z ruinami pałacu otworzono także zamkniętą wcześniej trasę spacerową z Palatynu na Forum Romanum. Podążając nią, możecie się poczuć jak członkowie cesarskiej świty, gdy władca opuszczał swój pałac, by przemawiać w rzymskim senacie.
- Koniec prac w Domus Tiberiana i udostępnienie obiektu turystom to naprawdę historyczny rezultat – cieszył się Gennaro Sangiuliano, włoski minister kultury, w czasie uroczystości otwarcia zabytku.

Zdjęcie na licencji CC BY 3.0. Attribution: Laci30, CC BY 3.0
Źródła: PAP, Euronews
Czytaj też: O tym pamiętaj jadąc do Rzymu: 3 rady, które znacznie ułatwią ci zwiedzanie stolicy Włoch
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Sejm chce zmienić regulamin. Poseł nie ma wątpliwości, co to oznacza
- CBŚP uderza w mafię VAT-owską. Kolejne zatrzymania w sprawie nierzetelnych faktur
- Gwiazda polskiego kina świętuje. Ile wiesz o jego karierze? Rozwiąż quiz
- Sprawa z Archiwum X. Zabił stryjenkę i uciekł do USA. Po 23 latach stanie przed sądem