Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządy z rejonu Włocławka i Torunia otrzymały miliony na bezcenne zabytki. Zdjęcia

Przekazanie promes Rządowego Programu Ochrony Zabytków dla przedstawicieli samorządów byłych województw toruńskiego i włocławskiego, 21 sierpnia 2023 roku.
Przekazanie promes Rządowego Programu Ochrony Zabytków dla przedstawicieli samorządów byłych województw toruńskiego i włocławskiego, 21 sierpnia 2023 roku. Wojciech Alabrudziński
W poniedziałek w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku uroczyście wręczono vouchery w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków samorządowcom z terenu dawnych województw włocławskiego i toruńskiego. W wydarzeniu udział wzięli: wicewojewoda Józef Ramlau oraz parlamentarzyści.

Znane są już wyniki naboru w Rządowym Programie Odbudowy Zabytków. Dofinansowanie przyznano na ponad 4800 projektów. Łączna kwota wsparcia to 2,51 mld zł.

W poniedziałek, 21 sierpnia 2023 roku w auli Wyższego Seminarium Duchownego we Włocławku uroczyście wręczono vouchery w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków samorządowcom z terenu dawnych województw włocławskiego i toruńskiego.

W spotkaniu wzięli udział: Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski oraz parlamentarzyści - Anna Gembicka, Joanna Borowiak, Jan Krzysztof Ardanowski i Józef Łyczak.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków jest to Program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.

- Jako Rząd zdajemy sobie sprawę z tego, że samorządom często brakuje środków na wsparcie zabytków - mówi Anna Gembicka, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. - Dlatego uruchomiliśmy specjalny program, który chroni nasze historyczne dziedzictwo. Cieszę się że nasza włocławska katedra otrzymała wsparcie w wysokości 3,5 mln zł. To już kolejne środki, które trafiają na jej renowację. Kilka lat temu dzięki moim działaniom Pan Premier także wsparł renowację dachu katedry kwotą 1,3 mln zł.

- Aż 307 zadań w całym województwie kujawsko-pomorskim zostanie dofinansowanych na kwotę 145,6 mln złotych - mówi Józef Ramlau, wicewojewoda kujawsko-pomorski. - W województwie wnioski złożyły 84 gminy, bo przypominam, że to jednostki samorządu terytorialnego składały właśnie wnioski. Tych zadań jest 163 za 82 mln złotych. To są potężne pieniądze, powiedzmy to szczerze.

- Troska o dziedzictwo kulturowe jest naszym wspólnym celem - mówi poseł Jan Krzysztof Ardanowski. - Polska tych zabytków nie ma zbyt wiele. Niegdyś wielki rabunek ze strony Szwedów, druga wojna światowa, wywieziono ogromne ilości zabytków ruchomych, niszczyli to Niemcy, dzieła zniszczenia dokonali Rosjanie. Zabytków pozostało niewiele - są to kościoły, ale i dwory, pałace, układy folwarczne, układy zabudowy wiejskiej. O to trzeba zadbać, bo na naszych oczach to wszystko się rozlatuje.

Ponad 39 mln zł z Polskiego Ładu trafi na ratowanie zabytków we Włocławku i okolicznych powiatach (włocławskim, radziejowskim, lipnowskim, aleksandrowskim).

Gmina Miasto Włocławek na przebudowę i rozbudowę instalacji elektrycznej wraz z przeprowadzeniem prac przez konserwatora zabytków w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcia NMP we Włocławku otrzymała 3,5 miliona złotych.

Powiat włocławski na 17 zadań w tym m.in. na: renowację elewacji ceglanych i stolarki drzwiowej kościoła p.w. NMP w Izbicy Kujawskiej, renowację zespołu kościoła parafialnego w Lubrańcu, renowację zespołu kościoła parafialnego w Zgłowiączce, otrzymał 11 279 958 zł.

Powiat aleksandrowski na najwięcej w naszym regionie, aż 23 zadania w tym m.in. na: prace restauratorskie w zabytkowej Muszli Koncertowej w Ciechocinku, odrestaurowanie zewnętrzne zabytkowego budynku pałacu Trojanowskich czy na rewitalizację parku dworskiego w Bądkowie, otrzymał 10 536 928,68 zł.

Powiat lipnowski ma 15 zadań w tym n.in. na renowację muru ogrodzeniowego Klasztoru i Kościoła w Trutowie wraz z modernizacją kotłowni, renowację ogrodzenia z bramą wejściową zespołu kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lipnie otrzymał 6 052 647 zł.

Powiat radziejowski na 13 zadań w tym m.in. na: remont konserwatorski kościoła parafialnego pw. Św. Andrzeja Apostoła w Witowie wraz z nadzorami, renowacja części zabytkowego ogrodzenia klasztoru oo. Franciszkanów w Radziejowie, otrzymał 7 753 550,40 zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Samorządy z rejonu Włocławka i Torunia otrzymały miliony na bezcenne zabytki. Zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto