Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kiedy sadzić truskawki? Można to zrobić w kilku terminach, ale zwróć uwagę na sadzonki i przygotuj ziemię. O tym pamiętaj!

Katarzyna Józefowicz
Truskawki można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach.
Truskawki można uprawiać zarówno w ogrodach, jak i na balkonach. gcitizen/123rf.com
Truskawki można sadzić w kilku terminach, ale trzeba zwrócić uwagę na typ sadzonek. Sprawdź, kiedy sadzić truskawki oraz jak przygotować ziemię pod ich uprawę. Dowiedz się, w jakich warunkach uprawa truskawek powiedzie się najlepiej i co trzeba zapewnić tym roślinom.

Spis treści

Truskawka to z pewnością królowa letnich owoców. Jej smak i aromat nie ma sobie równych, dlatego chętnie uprawiamy ją w przydomowych ogrodach. Niestety, zadanie nie jest łatwe, bo truskawka jest dość wymagająca i na jej pielęgnację trzeba poświęcić sporo czasu. Oczywiście, aby w ogóle móc liczyć na pyszne owoce, musimy najpierw posadzić rośliny w ogrodzie.

Podpowiadamy: Jak uprawiać truskawki bez „chemii”? Polecamy naturalne nawozy i opryski

Kiedy sadzić truskawki?

Najpopularniejszym terminem ich sadzenia jest jesień (od połowy września) lub wczesna wiosna (kwiecień-maj). Wtedy dostępność sadzonek jest największa, a rośliny mają najlepsze warunki do ukorzenienia się i przyjęcia na nowym stanowisku. Czasami jednak truskawki można też sadzić latem. W tym terminie sadzi się zwykle truskawki uprawiane w doniczkach (najlepiej w sierpniu) oraz tzw. truskawki Frigo (czerwiec-połowa lipca).

Truskawki w doniczkach

Truskawki w doniczkach to rośliny, które są dobrze rozwinięte i mają rozbudowany system korzeniowy, więc można posadzić je do gruntu nawet latem, mimo że warunki nie są wtedy sprzyjające sadzeniu (jest zbyt ciepło i zbyt sucho). Truskawki w doniczkach uprawiane są w specjalnych podłożach i nie mają kontaktu z glebą, więc zwykle są zdrowsze od sadzonek z gołym korzeniem tzw. zielonych, dostępnych w sprzedaży wiosną lub jesienią. Z kolei sadzonki typu Frigo dostępne są na rynku od przedwiośnia do wczesnego lata, dlatego początek lipca to ostatni termin na ich sadzenie.

Czym są truskawki Frigo?

A czym są takie truskawki? W skrócie są to sadzonki różnych odmian truskawek, które zostały wykopane ze szkółki w stanie spoczynku późną jesienią lub wczesną zimą i były przetrzymywane w chłodni (w temp. ok. -1,5/-2°C), w kontrolowanych warunkach do czasu ich sadzenia. Sadzonki Frigo mają wiele zalet i są bardziej cenione od tradycyjnych, świeżych sadzonek z gołym korzeniem. Zwykle bardzo dobrze się przyjmują, są odporniejsze na niekorzystne warunki i mogą wydać owoce jeszcze w tym samym roku (dwa miesiące po posadzeniu), co pozwala sterować ich plonowaniem i cieszyć się owocami nawet jesienią.
Truskawki Frigo rzadziej też chorują od truskawek „zielonych”, sadzonych jesienią.

Jak przygotować ziemię pod truskawki?

Choć zarówno truskawki w doniczkach, jak i truskawki typu Frigo są z reguły silne, zdrowe i mocne, a także dobrze przyjmują się po posadzeniu, nie zwalnia nas to z odpowiedniego przygotowania gleby pod ich uprawę. Truskawki lubią podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne, zasobne w materię organiczną, lekko wilgotne i lekko kwaśne. Dlatego też przeznaczone dla nich stanowisko trzeba wcześniej przygotować, odchwaszczając i spulchniając podłoże oraz nawożąc glebę nawozami organicznymi (jesienią obornikiem, wiosną kompostem).

Jeśli ziemia jest zbyt kwaśna, może być też konieczne zastosowanie wapnowania (wykonuje się je na ok. 1-1,5 miesiąca przed nawożeniem obornikiem). W roku poprzedzającym sadzenie truskawek dobrze jest też uprawiać na tzw. rośliny fitosanitarne, które pomogą ograniczyć występowanie szkodników glebowych takich jak opuchlaki, drutowce czy nicienie (np. gryka, gorczyca, aksamitka). Dobre przygotowanie gleby pod uprawę truskawek jest bardzo ważne, bo rośliny na jednym stanowisku pozostaną przez kilka lat i muszą mieć przez ten czas odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju.

Sprawdź: Z czym sadzić truskawki, żeby były zdrowe i dobrze owocowały? Wybierz te rośliny

Jak dbać o truskawki sadzone latem?

Letnie sadzenie truskawek ma jednak nie tylko zalety, ale też wady, bo w czasie wegetacji o rośliny trzeba zadbać wyjątkowo troskliwie. Ze względu na duże ryzyko suszy i upałów krzaczki należy systematycznie podlewać, pilnując, aby zawsze miały lekko wilgotne podłoże. Podczas podlewania trzeba też unikać moczenia ich liści, bo to może prowadzić do poparzeń słonecznych oraz rozwoju chorób grzybowych (wodę najlepiej lać bezpośrednio na glebę w pobliżu krzaczków). Wskazane jest też ściółkowanie podłoża, najlepiej ciemną włókniną lub słomą, co pozwoli ograniczyć rozwój chwastów i ochroni glebę przed wysychaniem.

Zadbaj o truskawki przed zimą

Truskawki z reguły mają umiarkowaną mrozoodporność i choć w cieplejszych rejonach kraju można pozostawić je na zimę bez okrycia, przykryte zimową włókniną lepiej zniosą chłody. Przykrycia będą wymagały szczególnie odmiany wrażliwe na niskie temperatury (np. „Elsanta”, „Darselect”), bo jeśli zimą śniegu będzie niewiele, a temperatury znacząco spadną, wiele z nich przemarznie.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kiedy sadzić truskawki? Można to zrobić w kilku terminach, ale zwróć uwagę na sadzonki i przygotuj ziemię. O tym pamiętaj! - RegioDom.pl

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto