Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rypińskie Święto Teatru. Sztuka mówienia prawdy na pierwszym miejscu

Tomasz Błaszkiewicz
Tomasz Błaszkiewicz
W dniach 16-18 maja na miłośników teatru czekała prawdziwa uczta. Podczas jubileuszowej 45. Rypińskiej Wiosny Teatralnej zaprezentowały się grupy z całej Polski. Wygrał Teatr Przebudzeni z Ostródy.

Rypińska Wiosna Teatralna to jedna z najstarszych tego rodzaju imprez kulturalnych w regionie. Została zainaugurowana w 1972 roku. Przez lata na scenie w Rypinie pojawiali się początkujący, a dziś uznani aktorzy m.in. Zbigniew Suszyński, Piotr Głowacki czy Magdalena Różczka.

Pasja mówienia prawdy

W tym roku, podczas trzydniowego maratonu teatralnego, na scenie Rypińskiego Domu Kultury wystąpiło kilkanaście grup m.in. z Warszawy, Katowic i Bydgoszczy. Nie zabrakło lokalnych artystów reprezentujących Rypin, Lipno czy Radomin. Artystów oceniało jury w składzie: Barbara Rogalska z Teatru Baj Pomorski w Toruniu, aktor Piotr Szwedes oraz kierownik ds. artystycznych RDK Justyna Motylewska.

– W trakcie oglądania materiału filmowego poświęconego historii RWT padło określenie: „Pasja mówienia prawdy”. To sformułowanie jest adekwatne do tego wszystkiego, czego mogliśmy doświadczyć podczas trzech dni z teatrem – mówiła Barbara Rogalska. – Za tę pasję mówienia prawdy serdecznie dziękuję wszystkim aktorom i grupom. To ważne, żeby teatr nie był narzędziem oszustwa a prawdą.

Wygrała Ostróda

Komisja obejrzała aż 20 spektakli. Po główną nagrodę, czyli Grand Prix im. Bogusza Bilewskiego sięgnął Teatr Przebudzeni z Ostródy za spektakl „Istny cyrk”. Pierwsze nagrody otrzymali: Teatr Epidemia z Mysłowic, który przygotował spektakl „Rekrut” oraz Teatr Krzesiwo z Warszawy, za „Sztukę latania”. Druga nagroda powędrowała do Teatru Bene Nati z Lipna, a trzecia do grupy ŁO/MEN z Lubawy.

Nie zabrakło lokalnych akcentów. [wytloczenie]Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną otrzymała grupa Krokusy z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Rypinie.[/wytloczenie] Z kolei grupa Jaskółki z PM nr 1 została wyróżniona.

– Kiedyś Tadeusz Kwiatkowski-Cugow powiedział, że „Rypin teatrem stoi”. Tak było również w tym roku – podsumowuje Grzegorz Ziomek, dyrektor RDK. – Przez trzy dni mogliśmy podziwiać ogromnie zdolnych młodych ludzi z pasją. Bez nich tej imprezy nie było.

O sztuce aktorskiej

Oprócz części konkursowej, publiczność mogła też wziąć udział w spotkaniu z Piotrem Szwedesem, znanym m.in. z filmu „Młode wilki”.

– Dzisiejsze czasy są o wiele cięższe dla aktorów – mówił Szwedes. – Przez łatwość zarabiania pieniędzy, dostępność gry w serialach, ryzykujemy że zapomnimy o tworzeniu prawdziwej sztuki, czyli tym, co powinno być dla aktora najważniejsze.

Na zakończenie publiczność obejrzała spektakl w wykonaniu Katarzyny Kołeczek pt. „Co modna pani wiedzieć powinna”. Aktorka ukazała dzień z życia Modnej Pani – starającej się żyć według zasad i porad instagramowych lifestylerek.

Honorowy patronat nad tegoroczną edycją święta teatru objęli burmistrz i Rada Miasta Rypin oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejna Rypińska Wiosna Teatralna już w przyszłym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rypińskie Święto Teatru. Sztuka mówienia prawdy na pierwszym miejscu - Plus Gazeta Pomorska

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto