MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szambo do kontroli. Gminy będą sprawdzać, co właściciele domów robią ze ściekami. Posypią się kary?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Wywóz szamba kosztuje, dlatego część właścicieli domów w ramach oszczędności odprowadza fekalia do pobliskich rowów czy zbiorników wodnych.
Wywóz szamba kosztuje, dlatego część właścicieli domów w ramach oszczędności odprowadza fekalia do pobliskich rowów czy zbiorników wodnych. Mariusz Kapala / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Szambo przy domu jednorodzinnym powinno być opróżniane zgodnie z prawem, jednak nie zawsze tak jest. Niektórzy w ramach źle rozumianych oszczędności odprowadzają ścieki np. do pobliskich rowów. Jest to nie tylko nielegalne, ale też szkodliwe dla zdrowia zwierząt oraz ludzi. Już niedługo gminy zaczną jednak ściśle kontrolować to, co mieszkańcy robią z fekaliami. Zarówno za łamanie prawa, jak i unikanie kontroli właściciele będą karani grzywną.

Szambo zostanie skontrolowane. Nowy obowiązek gmin

Jak informuje gazetaprawna.pl, 9 sierpnia 2022 r. weszła w życie większość przepisów nowelizacji prawa dotyczącego odprowadzania i oczyszczania ścieków. Gminy zyskały uprawnienia do przeprowadzania kontroli dotyczących kwestii szamba. Urzędnicy mogą sprawdzić:

  • czy na danej posesji znajduje się przydomowa oczyszczalnia ścieków lub bezodpływowy zbiornik na szambo,
  • czy właściciel nieruchomości ma podpisaną umowę z firmą wywożącą szambo.

Zmiany mają na celu skłonienie właścicieli domów do prawidłowego postępowania ze ściekami. Dziś wiele osób utylizuje nieczystości niezgodnie z prawem, np. odprowadza je do pobliskich cieków wodnych lub pozwala im wsiąkać w grunt. Dzięki temu nie płacą za wywóz szamba.

Za utrudnianie lub uniemożliwienie kontroli nowe przepisy przewidują karę grzywny. Dodatkowo nowe prawo wprowadza jasno wyrażony obowiązek prawidłowego pozbywania się ścieków przez właścicieli nieruchomości oraz przechowywania dokumentacji, która to potwierdza (np. umów z firmą odbierającą nieczystości).

Poza przeprowadzaniem kontroli gminy muszą do 9 lutego 2023 r. zaktualizować regulaminy dotyczące utrzymania czystości i porządku oraz stawki za wywóz ścieków.

Ścieki w Polsce w ogniu krytyki UE oraz NIK

Szykowane zmiany są konieczne, ponieważ w maju 2020 r. Komisja Europejska skrytykowała Polskę za niewdrożenie tzw. ściekowej dyrektywy unijnej. Jeżeli krajowe prawo nie zostanie poprawione, na Polskę mogą zostać nałożone dotkliwe kary finansowe, sięgające obecnie aż 6 mld euro.

O konieczności wprowadzenia zmian wielokrotnie mówiły też raporty Najwyższej Izby Kontroli. Jak czytamy w raporcie opublikowanym w grudniu 2021 r., nieoczyszczone ścieki komunalne pełne groźnych bakterii i wirusów bardzo często trafiają wprost do gruntu i przesiąkają do wód podziemnych oraz powierzchniowych.

– Ponad 80 proc. wszystkich wytworzonych ścieków komunalnych wytworzonych w nieruchomościach niepodłączonych do kanalizacji w kontrolowanych gminach trafiło do środowiska w stanie nieoczyszczonym – czytamy w podsumowaniu raportu opublikowanym przez NIK.

Miej zawsze przystrzyżony trawnik

Materiały promocyjne partnera

Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prozaiczna: nielegalne pozbywanie się ścieków jest tańsze, a właścicieli posesji nikt nie kontroluje. Prawie żadna ze skontrolowanych gmin nie gromadziła informacji o tym, którzy mieszkańcy są niepodłączeni do kanalizacji. Praktycznie nie sprawdzano też, czy właściciele domów prawidłowo opróżniają szamba. Jak podliczono:

  • średnia częstotliwość gminnych kontroli szamb to raz na 138 lat,
  • średnia częstotliwość gminnych kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków to raz na 112 lat.

Kontroli najczęściej nie przeprowadzano z powodu braków finansowych i kadrowych w gminach. Nie trzeba dodawać, że skutki dla środowiska są opłakane.

– Wskutek zaniechania przez gminy egzekucji od właścicieli nieruchomości obowiązków (...) „opłacało się” posiadanie nieszczelnego szamba, instalowanie „rurociągów” do odprowadzania ścieków np. do rowów lub nielegalne wywożenie nieczystości. Wszystko to kosztem tych, którzy uczciwie usuwają nieczystości – podsumowuje NIK.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szambo do kontroli. Gminy będą sprawdzać, co właściciele domów robią ze ściekami. Posypią się kary? - RegioDom.pl

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto