Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ten czujnik czadu nie działa! Natychmiast go wymień, jeśli masz go w domu. UOKiK ostrzega przed tlenkiem węgla

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zabójczego tlenku węgla nie da się wyczuć ani zobaczyć, dlatego czujnik czadu w domu to podstawa. Najlepiej wybrać urządzenie typu A, które nie tylko światłem i dźwiękiem ostrzeże przed zagrożeniem, ale też samo uruchomi wentylację.

Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE.
Zabójczego tlenku węgla nie da się wyczuć ani zobaczyć, dlatego czujnik czadu w domu to podstawa. Najlepiej wybrać urządzenie typu A, które nie tylko światłem i dźwiękiem ostrzeże przed zagrożeniem, ale też samo uruchomi wentylację. Przejdź do kolejnych zdjęć, używając strzałki w prawo lub przycisku NASTĘPNE. 123RF.com/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Czujnik czadu powinien znajdować się w każdym domu, gdyż ostrzega przed tlenkiem węgla nazywanym „cichym zabójcą”. Niestety, nie wszystkie dostępne na rynku modele są bezpieczne. Wśród 167 czujników czadu skontrolowanych na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów znalazł się jeden, który nie przeszedł testów. Wykryto też inne nieprawidłowości.

Czujnik tlenku węgla model V-ACO-W stwarza realne zagrożenie dla użytkowników – ostrzega UOKiK. W wyniku kontroli i badania laboratoryjnego wykryto, że mimo ulatniającego się czadu urządzenie nie reaguje i nie ostrzega przed zagrożeniem. Dlatego osoby posiadające taki czujnik powinny jak najszybciej go wymienić.

Wadliwy czujnik wycofano ze sklepu, ponadto przedsiębiorca usunął przyczyny nieprawidłowości i naprawił produkt – czytamy w komunikacie UOKiK.

Firma odpowiedzialna za wprowadzenie tego urządzenia do obrotu, Fortec Polska sp. z o.o. sp.k., ma siedzibę w Krakowie. Poza usunięciem wady przedsiębiorca musiał zapłacić 4 tys. zł kary.

Czujnik czadu model V-ACO-W nie przeszedł testów

Na zlecenie UOKiK Inspekcja Handlowa przebadała 167 dostępnych na rynku wykrywaczy tlenku węgla od 84 producentów. To urządzenia kluczowe dla bezpieczeństwa, gdyż ostrzegają domowników przed czadem – bezbarwnym i bezwonnym gazem, który jest tak trujący, że nazywa się go „cichym zabójcą”.

Według danych Państwowej Straży Pożarnej co roku wskutek zatrucia czadem umiera w Polsce kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy ulega podtruciu.

Niestety, okazało się, że spośród 167 urządzeń jedno – czujnik V-ACO-W – nie działa prawidłowo.

Specjaliści sprawdzali, czy przy wysokim progu alarmowym, czyli stężeniu CO 300 ppm (...) alarm uruchamia się w odpowiednim czasie. Powinien on włączyć się, zanim miną trzy minuty. W trakcie badań jeden model czujnika nie zadziałał – wyjaśnia UOKiK.

Zobacz, jakie zasady stosować, by uchronić się przed zabójczym tlenkiem węgla:

Kontrole Inspekcji Handlowej i UOKiK przynoszą rezultaty

Poza jednym wadliwym czujnikiem czadu Inspekcja Handlowa zakwestionowała 42 urządzenia (ponad 25 proc.). Na szczęście chodziło o mniej poważne, choć wciąż istotne uchybienia. Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości to:

  • brak wymaganych oznaczeń i ostrzeżeń na produkcie (33 przypadki),
  • niekompletne zapisy w instrukcji użytkowania (22 przypadki),
  • brak oznaczeń i ostrzeżeń w języku polskim,
  • niezgodności między oznakowaniem produktu a zapisami instrukcji.

Jak zaznacza UOKiK, niekiedy brakowało nawet bardzo ważnych informacji, np. o tym, że czujnik może instalować wyłącznie fachowiec lub o tym, jak długo można używać danego urządzenia.

Ogółem badania IH i UOKiK przyniosły jednak optymistyczne wnioski – okazuje się, że dzięki regularnym kontrolom na rynku jest coraz mniej wadliwych produktów. Gdy podobne badania przeprowadzono w I kw. 2018 r., wykrywanie czadu nie działało prawidłowo we wszystkich 7 przebadanych modelach czujników.

O tlenku węgla Polacy wiedzą bardzo mało

UOKiK opublikował również wskazówki, które mogą pomóc zabezpieczyć się przed zatruciem tlenkiem węgla. Urząd przypomina m.in., że urządzenie powinno być oznaczone normą PN-EN 50291-1:2010/A1:2013-05, zamontowane na wysokości głowy dorosłego człowieka z dala od okien i kratek wentylacyjnych, a także muszą być instalowane przez fachowca, jeśli tak podaje instrukcja.

Najlepiej jest kupić model ostrzegający na kilka sposobów, np. dźwiękiem i światłem. Istnieją nawet czujniki, które dodatkowo wysyłają powiadomienie na smartfona.

Jeśli uruchomi się alarm, należy otworzyć szeroko okna i drzwi, ewakuować siebie i domowników, a jeśli to jest budynek wielorodzinny – powiadomić o niebezpieczeństwie również sąsiadów – przypomina UOKiK. – O ulatnianiu się tlenku węgla lub zatruciu czadem poinformuj odpowiednie służby.

Poznaj zasady bezpieczeństwa, które chronią przed czadem:

Niestety, badania pokazują, że mimo nagłaśniania tematu przez media Polacy wciąż bardzo mało wiedzą o czadzie i zagrożeniu, jakie stwarza. Jak wykazały badania zlecone przez MSWiA:

  • 41 proc. Polaków uważa, że potrafi rozpoznać czad,
  • co czwarty Polak sądzi, że tlenek węgla można rozpoznać po zapachu lub dymie,
  • tylko co piąty Polak wie, iż czad wykrywają specjalne czujniki.

Przypomnijmy, że czad nie ma barwy, smaku ani zapachu, a więc nie da się go samodzielnie wykryć. Może się on pojawić wszędzie tam, gdzie spalane jest drewno lub inne paliwo. Tlenek węgla mogą wytwarzać m.in. piece na węgiel lub drewno, piecyki gazowe, piece kaflowe, piece olejowe, kominki oraz gazowe ogrzewacze pomieszczeń.

Jeśli czujnik czadu kiedykolwiek uruchomił się w naszym domu, nie wolno takiego zdarzenia lekceważyć! Należy niezwłocznie znaleźć i usunąć przyczynę ulatniania się trującego gazu. Może to być np. wadliwe podłączenie piecyka do komina lub inna nieszczelność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia.eu Targi Dom, Ogród i Ty w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ten czujnik czadu nie działa! Natychmiast go wymień, jeśli masz go w domu. UOKiK ostrzega przed tlenkiem węgla - RegioDom.pl

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto