MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Skarbowy w Rypinie stawia na komunikację elektroniczną

Redakcja
W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie pojawiają się nowe usługi, dzięki którym możliwa staje się kompleksowa obsługa użytkowników
W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie pojawiają się nowe usługi, dzięki którym możliwa staje się kompleksowa obsługa użytkowników kujawsko-pomorskie.kas.gov.pl
E-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji, ułatwiający załatwianie spraw podatkowych różnym grupom klientów bez wychodzenia z domu. Usługa jest dostępna także w rypińskim urzędzie.

Zobacz wideo: Pensja minimalna w 2023. Będzie dwukrotna podwyżka

od 16 lat

Elektroniczny urząd skarbowy (e-Urząd Skarbowy) to serwis na stronie podatki.gov.pl, w którym podatnicy szybko, łatwo i kompleksowo załatwią swoje sprawy podatkowe. Zrobią to, logując się przez login gov.pl (tj. profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczną), danymi podatkowymi lub aplikacją mObywatel. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych tylko dla niego informacji i usług.

Usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Aktualnie w e-Urzędzie Skarbowym jest już dostępnych ponad 20 usług, m.in. możliwość złożenia zeznania podatkowego (usługa Twój e-PIT), wysyłania pism do organów podatkowych, pobierania zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach, płatności online, możliwość sprawdzenia swoich danych i stanu zwrotu podatku, a także wygodne kreatory umożliwiające przesłanie pisma do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Już teraz z e-US mogą bez problemu korzystać także cudzoziemcy rozliczający się  w Polsce, gdyż jest on dostępny także w wersji angielskiej i ukraińskiej.

– Dla podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą, w e-US dostępna jest aplikacja e-mikrofirma. Dzięki jej powiązaniu z systemem e-faktur, podatnicy mogą się przygotować  do korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), systemu teleinformatycznego, którego stosowanie od 2024 r. stanie się obowiązkowe – tłumaczy Tomasz Gliński, naczelnik Urzędu Skarbowego w Rypinie. – Pozwoli to przedsiębiorcom na sprawdzenie, w jaki sposób elektroniczne fakturowanie wpłynie na funkcjonowanie ich przedsiębiorstwa.

Za pomocą e-US można też zarejestrować się do systemu e-TOLL, służącego do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce zarządzanych przez GDDKiA.

Czytaj także

Zaświadczenia i e-korespondencja

Zachętą do przejścia na komunikację elektroniczną z organami podatkowymi niewątpliwie stała się nowa usługa wydawania zaświadczeń. Od lipca 2022 r. w e-Urzędzie Skarbowym wprowadzono możliwość uzyskania zaświadczenia o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego i składek na ubezpieczenia wykazane w PIT oraz zaświadczenia o wysokości dochodu podatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych, a od września 2022 r. o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości.

– Takich zaświadczeń nie trzeba drukować, są one opatrzone podpisem elektronicznym, który można zweryfikować – dodaje Tomasz Gliński. – I najważniejsze, poprzez e-US można otrzymać je bez uiszczania opłaty skarbowej zazwyczaj w ciągu nawet kilku minut. Podatnicy muszą tylko wyrazić zgodę na doręczenie elektroniczne – e-komunikację.

Nowe możliwości w e-Urzędzie Skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym systematycznie pojawiają się nowe usługi, dzięki którym możliwa staje się kompleksowa obsługa użytkowników. Od momentu uruchomienia e-Urzędu Skarbowego podatnicy logowali się w nim prawie 79 mln razy. Jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji jest Twój e-PIT, w której KAS przygotowuje za podatników wstępnie wypełnione indywidualne roczne zeznania podatkowe. Od momentu powstania usługi, podatnicy skorzystali z niej już prawie 20 mln razy.

e-Urząd Skarbowy to także opcja podglądu wykazu mandatów karnych z możliwością realizacji płatności online do organów podatkowych i wglądu w historię wpłat – dotychczas skorzystano z niej już ponad 6,8 mln razy. W e-US można również uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT.

Czytaj także

Wizyta w urzędzie skarbowym

Mimo, iż w e-Urzędzie Skarbowym można załatwić już większość spraw z którymi przez lata podatnicy przychodzili do urzędów skarbowych, to w wyjątkowych sytuacjach może zdarzyć się, że podatnik będzie chciał przyjść do urzędu skarbowego.

– Pamiętajmy, że w takich przypadkach konieczne jest umówienie wizyty w urzędzie skarbowym. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl – zaznacza Tomasz Gliński.

Usługa pozwoli podatnikowi zaplanować spotkania w dogodnych dla niego terminie i godzinie, przez co zwiększy komfort i bezpieczeństwo oraz pozwoli załatwić sprawę bez czekania w kolejce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Urząd Skarbowy w Rypinie stawia na komunikację elektroniczną - Rypin Nasze Miasto

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto