Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi? Lepiej zostać w domu czy wyjść na zewnątrz? Sprawdź, jak zadbać o własne bezpieczeństwo

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Coraz częściej docierają do nas informacje o trzęsieniach ziemi, które nawiedzają Europę. Wstrząsy, które pojawiły się właśnie na Słowacji, odczuło na własnej skórze wielu Polaków. W domach mieszkańców Krakowa, Rzeszowa, Katowic czy Podkarpacia trzęsły się szyby, a właściciele zastanawiają się, czy konstrukcja budynków nie została naruszona. Sprawdź, jak się zachować, gdy pojawią się wstrząsy w domu. Podpowiadamy, jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo domowników.

Spis treści

Szyby się trzęsą w twoim mieszkaniu? Zobacz, czy zostać w domu w czasie trzęsienia ziemi

Jesteś wewnątrz budynku i zaczynasz odczuwać niepokojące wstrząsy? Może to niestety świadczyć, że zaskoczyło cię w domu, biurze czy hotelu trzęsieniu ziemi. Nawet jeśli jego epicentrum jest kilkaset kilometrów od miejsca, gdzie aktualnie przebywasz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że na własnej skórze odczujesz jego negatywne skutki.

Tak bezpiecznie unikniesz skutków trzęsienia ziemi w domu.
Silne wstrząsy zastały cię w domu. Zobacz, co robić podczas trzęsienia ziemi. Angelo_Giordano/Pixabay.com

Jak należy zareagować w tej sytuacji? Czy lepiej jod razu uciekać z budynku, a może bezpieczniej jest zostać w zamkniętym pomieszczeniu, aż wszystko się nieco uspokoi? Najważniejsze, żeby w czasie trzęsienia ziemi łatwo nie wpaść w panikę i starać się zachować spokój! Jeśli w czasie wstrząsów jesteśmy w budynku, to pozostańmy w środku do momentu, aż wstrząsy ustaną.. Kluczowe w tej sytuacji jest zadbanie o własne bezpieczeństwo i szybkie znalezienie najlepszego sposobu na ochronienie głowy czy karku, przed spadającymi w czasie silnych wstrząsów przedmiotami (np. poduszką, książką, rękami, kaskiem do jazdy na rolkach czy rowerze).

Wychodzenie z domu, biura czy hotelu, wsiadanie do windy i zbieganie po schodach podczas trzęsienia ziemi to nie jest dobry pomysł. Wyjście na ulicę może być bardziej niebezpieczne niż pozostawienie budynku!

Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi? Sprawdź, jak się chronić w pomieszczeniu

Jeśli silne wstrząsy zaskoczą nas w zamkniętym pomieszczeniu, powinniśmy stosować się do ewentualnych zaleceń służb i zadbać o bezpieczeństwo własne oraz osób i zwierząt, które nam towarzyszą. Trzęsienie ziemi to bardzo groźna sytuacja, która nie tylko może skutkować uszkodzeniem konstrukcji budynku, czy zniszczeniem mienia, ale również zagrażać życiu i zdrowia ludzi czy domowych pupili.

Tak należy się zachować, gdy jesteś w pomieszczeniu podczas trzęsienia ziemi:

  1. Najpierw upewnij się, że przebywasz w bezpiecznym miejscu i uspokój osoby, które są obok ciebie. Szczególnie zadbaj o dzieci i czworonogi.
  2. Znajdź schronienia z dala od okien, witryn, przeszklonych drzwi czy luster. Podczas silnych wstrząsów szklane tafle mogą zacząć pękać, a ich odłamki powodować obrażenia.
  3. Unikaj też stania czy chowania się za masywnymi i wysokimi meblami, które mogą się przemieścić podczas silnych wstrząsów i stanowić śmiertelne zagrożenie dla otoczenia w razie ich ewentualnego upadku (np. żyrandole, sprzęt RTV i AGD, książki i inne domowe sprzęty).
  4. Najlepiej jeśli ukryjesz się pod dużym stołem z solidnym blatem lub biurkiem, aby ochronić głowę i kark przed spadającymi przedmiotami.
  5. Pamiętaj o natychmiastowym wyłączeniu gazu i prądu w domu czy wakacyjnym apartamencie, w którym przebywasz. Jeśli masz taką możliwość, zakręć główny zawór gazu oraz odłącz zasilanie elektryczne w budynku, aby uniknąć ewentualnego zagrożenia.
  6. Odczekaj w bezpiecznym miejscu i nie przemieszczaj się do momentu, aż wstrząsy ustaną. Pamiętaj, że mogą pojawić się wtórne wstrząsy, które również mogą być groźne.
  7. Nie wchodź do windy, na balkon, taras i na schody, które podczas silnych wstrząsów mogą się stać śmiertelną pułapką.
  8. Jeśli masz taką możliwość, to staraj się śledzić na bieżąco w sieci aktualne informacje o trzęsieniu ziemi i ewentualnej ewakuacji, które mogą przekazywane przez służby ratunkowe oraz stosuj się do ich wytycznych.
  9. W sytuacji, gdy lokalne władze ogłoszą ewakuację budynku, spróbuj zachować zimną krew i zabierz ze sobą z domu wyłącznie niezbędne rzeczy, tj. dokument tożsamości, ciepłe ubranie, leki, które przyjmujesz na stałe i wodę pitną.

Zanim wrócisz do budynku, gdzie miało miejsce silne trzęsienie ziemi, upewnij się, ze jego konstrukcja nie uległa uszkodzeniu podczas wstrząsów sejsmicznych. Najlepiej zwróci się w tej sprawie do specjalisty, który ma uprawnienia w tej dziedzinie i może wykonać rzetelną ekspertyzę stanu technicznego nieruchomości.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak się zachować podczas trzęsienia ziemi? Lepiej zostać w domu czy wyjść na zewnątrz? Sprawdź, jak zadbać o własne bezpieczeństwo - RegioDom.pl

Wróć na rypin.naszemiasto.pl Nasze Miasto